AZS KATOWICE Juraszek oraz Majerski). Panowie 昀椀niszowali również indywi- dualnie na trzecich lokatach. Majerski zdobył brąz na 100 m stylem motylkowym, a Juraszek na 50 m stylem dowolnym. W 昀椀nałach zameldowała się też Paulina Peda na 100 i 200 m stylem grzbietowym! Świetny sezon to chyba za słabe określenie na występy Pau- liny Klimas i Michała Oliwy, którzy całkowicie zdominowali triathlonowe trasy. Katowiccy zawodnicy wywalczyli złote me- dale we wszystkich imprezach rangi MP, zaczynając od su- persprintu, poprzez „olimpijkę”, aż do sprintu. Ponadto Paulina aba zaliczyła najlepszy występ w historii polskiego triathlonu pod- kr czas ME, zdobywając czwarte miejsce na dystansie olimpijskim. eł S Podsumowując rok, nie można zapomnieć o sportach zimo- aw wych. I tutaj należy zwrócić uwagę na silnie rozwijających o: P ot się panczenistów. Andżelika Wójcik i Piotr Michalski to jedni F z najlepszych polskich łyżwiarzy, którzy potra昀椀ą z zawodów na scami na podium. Drugi złoty medal Pyjas wywalczył w slalomie zawody bić rekordy kraju. Oboje wywalczyli medale Pucharu gigancie. Podobnie było wśród skoczkiń narciarskich. Świata w sprincie drużynowym – Andżelika złoto, a Piotr brąz. Wśród wielu sukcesów seniorskich trzeba też zwrócić uwagę na rewe- A podczas Pucharu Świata w Salt Lake City Wójcik zdobyła lacyjnego juniora – Szymona Hryciuka. Szermierz AZS AWF Katowice złoty medal na 500 m, zostając drugą Polką w historii, której wywalczył brązowy medal w szabli podczas juniorskich MŚ w Kairze. się to udało! Na MP panczeniści AZS AWF Katowice wywal- Był to pierwszy taki sukces od 23 lat! Również trzecie miejsce wy- czyli aż dziewięć medali. Warto też wspomnieć o Magdalenie walczył w turnieju seniorskim na MP w Raszynie. Drużyna szablistów Czyszczoń, która została wielobojową mistrzynią kraju. w składzie Hryciuk, Lipiński, Ociński, Pytel zdobyła wówczas złoty Biathlonistki również dorzuciły do worka kilka medali. Za- medal. A ekipa szpadzistów – Antkiewicz, Bulandra, Kałuziński i Wen- równo Monika Hojnisz-Staręga, jak i Kamila Żuk wywal- glarczyk – stanęła na najniższym stopniu podium. czyły złoto ME – pierwsza w biegu indywidualnym, druga Jedną z najmłodszych sekcji w AZS AWF Katowice była gimnastyka w biegu pościgowym. Podczas MP w Dusznikach-Zdroju łu- sportowa. W trakcie czerwcowych zawodów wielobojową mistrzynią pem Moniki padły dwa złote medale za sprint oraz za bieg Polski została Emilia Kulczyńska, a srebro tra昀椀ło w ręce Vitalii Pakhno. indywidualny, w którym Kamila zdobyła srebro. W drużynowych MP męska drużyna wywalczyła złoto, a żeńska srebro. Można powiedzieć, że MP w narciarstwie alpejskim wygląda- Ukoronowaniem tego pięknego roku dla AZS AWF Katowice było ły trochę jak wewnętrzna rywalizacja katowiczan. W slalomie zwycięstwo we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, złoto wywalczył Michał Michalik, a srebro Paweł Pyjas, na- które wygraliśmy już czwarty raz z rzędu! tomiast w slalomie równoległym panowie zamienili się miej- Patryk Nowak Azetesowski finisz W 2021 roku swoją pracę w Akademickim Związku Sportowym Katowice postanowił zakończyć kol. Ryszard Borys. Przez ostatnie 31 lat swojej aktywności zawodowej kolega Rysiek był związany z AZS, zajmując kolejne stanowiska w przekształca- jących się jednostkach związku, a także pełniąc w nim funkcję se- kretarza. Na każdym etapie swojej działalności dał się poznać jako dobry współpracownik, zaangażowany organizator imprez sporto- wych, zawsze pomocny i oddany towarzysz, ale przede wszystkim – oddany przyjaciel. Wiecznie uśmiechnięty i pełen energii do działania, czym zarażał innych, pokazując, że wszystko da się zrobić. Był naszym nauczycielem, mentorem, przewodnikiem. Koledze Ryśkowi należą się podziękowania za te wszystkie lata, kiedy czuwał na posterunku. Za jego profesjonalizm, dzielenie się doświadczeniami i wsparcie na każdej płaszczyźnie, w każdym momencie. Możesz czuć się spełniony, przyjacielu! Tekst i foto: AZS Katowice 288