y) aph e amciogr a triathlet a (K wiec ichał Oliw amila Ś o: fb M o: K ot ot F F że Jakub Majerski specjalizujący się w stylu motylkowym na HME w Toruniu srebrny medal w biegu na 400 m wywalczyła Ju- 100 m. Podopieczny Jakuba Karpińskiego i Wojciecha Rejdycha styna Święty-Ersetic, uzyskując czas 51.41, a także Joanna Jóźwik wyśrubował rekord kraju do 50.92 i do medalu również zabrakło na 800 m (2:04.00). Reprezentanci katowickiego AZS AWF zdomi- mu bardzo niewiele, bo jedynie 18 setnych. nowali HMP i z 11 krążkami wygrali klasy昀椀kację medalową. Po Oprócz tego w Tokio wystartowały jeszcze cztery zawodniczki najcenniejsze sięgnęli Ewa Swoboda (60 m), Święty-Ersetic (400 m), AZS AWF Katowice: Paulina Peda (pływanie), Ewa Trzebińska Magdalena Żebrowska (skok w dal), Karol Zalewski (400 m), (szermierka), Joanna Jóźwik (lekkoatletyka), Paulina Guzowska Paulina Guzowska (200 m), Joanna Jóźwik (800 m) oraz męska (lekkoatletyka). Ze startu z powodu kontuzji musiała wycofać sztafeta 4×200 m. Trzynaście medali to dorobek lekkoatletów na się Ewa Swoboda, a Dominika Kossakowska wróciła do kraju mistrzostwach Polski, które odbyły się w czerwcu w Poznaniu. jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk razem z pięcioma innymi Wygrali Fajdek w rzucie młotem i męska sztafeta 4×100 m. polskimi pływakami przez błędy PZP. Pływacy AZS AWF Katowice od dłuższego czasu pokazują do- O tym, że jedną z najsilniejszych sekcji AZS AWF Katowice jest minację na polskim podwórku, o czym świadczą choćby zimowe lekkoatletyka, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. I tak w 2021 mistrzostwa kraju w Bydgoszczy, na których zdobyli łącznie… 56 roku oprócz medali IO pojawiły się także krążki halowych ME medali – 29 wśród seniorów i 27 w kategorii młodzieżowców! Od czy zwycięstwo w klasy昀椀kacji medalowej halowych MP. Podczas niedawna też coraz śmielej rywalizują z czołówką europejską czy światową, co prócz wysokich miejsc na igrzyskach udowadniają sukcesy podczas mistrzostw świata i Europy. Podczas grudniowych MŚ na krótkim basenie Katarzyna Wasick wywalczyła pierwszy medal na imprezie tej rangi. Na dystansie 50 m stylem dowolnym zdobyła brąz z czasem 23.40, przegrywając je- dynie z aktualną rekordzistką świata oraz rekordzistką mistrzostw świata! Na dwukrotnie dłuższym dystansie otarła się o podium. W 昀椀nale 100 m stylem motylkowym pływał Jakub Majerski, który ostatecznie był ósmy. Warto też nadmienić, że na MP sztafeta klubowa katowiczan 4×50 m stylem dowolnym mix uzyskała tak dobry czas, że sama awansowałaby do 昀椀nału tych MŚ! W Budapeszcie, gdzie odbywały się ME na długim basenie, mo- gliśmy oglądać siedmioro zawodników ze stolicy Górnego Śląska: Wasick, Paulinę Pedę, Dominikę Kossakowską, Paulinę Nogaj, Jakuba Majerskiego, Michała Poprawę oraz Tomasza Polewkę. Jedyny medal dla Polski wywalczyła wtedy Wasick i było to sre- bro na 50 m stylem dowolnym. Warto pamiętać też o czwartym miejscu Majerskiego w konkurencji 100 m stylem motylkowym. Kolejne ME (tym razem na krótkim basenie) to aż sześć me- e wic dali katowickich pływaków. Dwa srebra indywidualnie na 50 o at i 100 m stylem dowolnym to dorobek nikogo innego jak Wasick, która ma za sobą sezon życia. W sztafecie żeńskiej 4×50 m sty- WF K lem dowolnym wywalczyła z koleżankami z reprezentacji trzecie miejsce. Do tego dorzuciła kolejny brązowy medal w sztafecie o: AZS A mix 4×50 m stylem dowolnym, która w większości składała się ot F z zawodników AZS AWF Katowice (wystartowali w niej Paweł 287