AZS ŁÓDŹ Olimpijska forma Jakuba Kraski Mimo trudnego sezonu tradycyjnie pokładanych w nich nadziei nie zawiedli łódzcy pływacy i skoczkowie do wody, którzy świetnie spisywali się na imprezach rangi międzynarodowej i mistrzostwach Polski. w grupie B na trampolinie 1- i 3-metrowej startu Kuby w wyścigu indywidualnym na oraz w skokach z wieży byli Alexandra Jiam- 100 m, ale to, co wydarzyło się ostatnie- petro i Maksymilian Sawoniewicz. go dnia zawodów w Budapeszcie, zasko- Powody do radości w 2020 roku mieli także czyło nawet jego samego. Kraska, płynąc pływacy AZS Łódź. Po wybuchu pandemii z pierwszego toru, okazał się najszybszy w marcu i niemal dwumiesięcznej przerwie w całej stawce. Na tablicy wyświetlił się w zajęciach na pływalni Jakub Kraska po- rezultat 48.57 s. Reprezentant AZS Łódź po wrócił do treningów w wodzie na początku raz pierwszy w karierze złamał barierę 49 maja. Już podczas pierwszego startu spisał się sekund, a poprzednią życiówkę poprawił świetnie – na sprawdzianie kadry narodowej o niemal 0.7 sekundy. To czwarty wynik w Zatoce Sportu pod koniec czerwca wygrał w historii polskiego pływania na 100 m rywalizację na 100 m stylem dowolnym z no- stylem dowolnym. Na zakończenie meczu wym rekordem życiowym – 49.21 s, który był Kuba popłynął na ostatniej zmianie szta- jednocześnie najlepszym rezultatem całych fety mieszanej 4×100 m stylem zmiennym, zawodów. Jeszcze lepszą formą podopieczny zapewniając jej zwycięstwo. W Budapeszcie trenera Macieja Hampla zaimponował pod- reprezentacja Polski zgromadziła 461 pkt, czas międzypaństwowego meczu Austria – ulegając jedynie Węgrom (496 pkt). Czechy – Polska – Węgry, rozegranego pod Pływacy AZS Łódź postawili kropkę nad i koniec lipca na otwartej pływalni na Wyspie podczas zimowych mistrzostw Polski senio- Rok 2020 udanie rozpoczął się dla skocz- św. Małgorzaty w Budapeszcie. rów i młodzieżowców. W Olsztynie Marcel ków do wody AZS Politechniki Łódzkiej. Już pierwszego dnia zawodów Kraska w mie- Wągrowski został podwójnym wicemistrzem W zawodach Pucharu Świata w Rostocku szanej sztafecie 4×100 m stylem dowolnym, Polski seniorów na 100 i 200 m stylem Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak zajęli wygranej przez Polaków, uzyskał na swojej zmiennym. Wśród młodzieżowców zdobył trzecie miejsce w 昀椀nale skoków synchro- zmianie najlepszy w karierze wynik sztafeto- dwa złote medale. Na obu dystansach świe- nicznych z trampoliny 3-metrowej. Ponad- wy na 100 m stylem dowolnym – 47.95 s. Dru- żo upieczony reprezentant AZS Łódź popra- to Lesiak uplasował się na trzeciej pozycji giego dnia wygrał rywalizację na 50 m sty- wił rekordy życiowe. Z czterema medalami w konkursie skoków z trampoliny 3-me- lem dowolnym z nowym rekordem życiowym wrócił także Jakub Kraska. Wśród seniorów trowej. To była optymistyczna zapowiedź – 22.40 s (poprzednia życiówka – 22.61 s). Kraska sięgnął po dwa brązowe krążki – na sezonu olimpijskiego. Wszystkie plany po- W sztafecie 4×100 m stylem zmiennym za- 50 i 100 m stylem dowolnym, a wśród mło- krzyżowała jednak pandemia i, jak się oka- wodnik AZS Łódź zajął z naszą reprezentacją dzieżowców w obu konkurencjach był naj- zało, skoczkowie czekali ponad dziewięć drugie miejsce, ponownie uzyskując na swojej lepszy. Medalowe żniwo na dłuższym dy- miesięcy na kolejny start… zmianie na 100 m stylem dowolnym bardzo stansie okrasił nowym rekordem życiowym Na początku grudnia zawodnicy dołączyli dobry wynik – 48.02 s. i kwali昀椀kacją na mistrzostwa Europy w Bu- do AZS Łódź. Ich debiut w barwach nowe- Po takich występach w wyścigach sztafeto- dapeszcie w 2021 roku do sztafety 4x100 m go klubu na zimowych mistrzostwach Polski wych można było się spodziewać udanego stylem dowolnym. w Zatoce Sportu w Łodzi wypadł znako- micie. Ośmioro skoczków zdobyło łącznie 18 medali wśród seniorów, młodzieżowców i juniorów. Dwa tytuły mistrzyni Polski wy- walczyła Kaja Skrzek – najlepsza w konkur- sach skoków z trampoliny 1- i 3-metrowej. W tych samych konkurencjach wśród męż- czyzn triumfował Andrzej Rzeszutek. W skokach z wieży najlepszy był Filip Ko- towski, który ponadto zdobył trzy medale w kategorii młodzieżowca. Wicemistrzem Polski w skokach z wieży i w skokach z trampoliny 1-metrowej został Kacper Lesiak. Dwa trzecie miejsca – w skokach z wieży i w skokach z trampoliny 3-metrowej o: AZS Łódź zajął Aleksander Gniadek. Bezkonkurencyjni ot F 262