Azetesowskie finały szermierzy Tylko 5 z 12 złotych medali oddali szermierze AZS podczas młodzieżowych mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w Poznaniu i Wrocławiu. Atut własnej hali w pełni wykorzystały 昀氀orecistki AZS UAM Poznań. Indywidualnie wygrała najlepsza polska specjalistka tej broni – Julia Walczyk, która w 昀椀nale wygrała 15:4 z Ka- tarzyną Matysiak z Warty Muszkieterów Poznań. Najwyżej sklasy昀椀kowana w światowym rankingu 昀氀orecistka z Polski, która miała jeszcze szansę na igrzyska olimpijskie, poprowa- dziła też swoje koleżanki do zwycięstwa drużynowego (wy- grana 45:43 z Wartą). Panowie dali sobie odebrać złoty medal, ale zgarnęli wszyst- kie pozostałe. Dominację potwierdzili w turnieju drużynowym, w którym zespoły AZS zajęły pięć pierwszych miejsc. W jego 昀椀nale AZS AWFiS Gdańsk wygrał z AZS AWF Poznań 45:42. Foto: AZS UAM Poznań Całe podium przypadło także szpadzistkom. Nie mogło być inaczej, skoro na 20 startujących zawodniczek tylko dwie nie reprezentowały AZS. W rozgrywanym we Wrocławiu turnie- ju indywidualnym zawodniczki AZS Wratislavii wpuściły na podium tylko jedną koleżankę z AZS AWF Katowice, między sobą rozstrzygając kwestię mistrzowskiego tytułu. W 昀椀nale Karolina Mazanek pokonała Annę Mroszczak 15:13, rewan- żując się jej za porażkę w pojedynku o złoto AMP-ów 2018. Brąz wywalczyła Paulina Wilaszek, która była trzecia także w Akademickich Mistrzostwach Polski. Co ciekawe – wyni- ki indywidualne nie przełożyły się na sukces wrocławianek w drużynie. AZS Wratislavia przegrała bowiem walkę o złoto z AZS AWF Kraków 37:45. Wygrać udało się za to turniej drużynowy mężczyzn. Dwa krążki przypadły reprezentantom OŚ AZS Poznań w szabli. Mistrzem Polski został trzeci przed rokiem Mateusz Knez, a wicemistrzynią Agata Marciniak. Foto: fb KS Szpada Wrocław / AZS Wratislavia Młodzieżowe mistrzostwa Polski w szermierce 2020 – medaliści AZS ZŁOTE MEDALE: Julia Walczyk AZS UAM Poznań 昀氀oret Karolina Mazanek AZS Wratislavia Wrocław szpada Mateusz Knez OŚ AZS Poznań szabla Chrzanowska, Walczyk, Wojtulak, Brzezińska AZS UAM Poznań 昀氀oret K drużyna Borowiec, Kozak, Podralski, Rudnicki AZS AWFiS Gdańsk 昀氀oret M drużyna Brych, Kuźmińska, Przeniosło, Zamachowska AZS AWF Kraków szpada K drużyna Bielec, Kolańczyk, Marcol, Opałka AZS Wratislavia Wrocław I szpada M drużyna SREBRNE MEDALE: Adrian Wojtkowiak AZS AWF Poznań 昀氀oret Anna Mroszczak AZS Wratislavia Wrocław szpada Agata Marciniak OŚ AZS Poznań szabla K. Bem, M. Bem, Wojtkowiak, Żurawski AZS AWF Poznań 昀氀oret M drużyna Mazanek, Mroszczak, Wilaszek, Piekarska AZS Wratislavia Wrocław szpada K drużyna BRĄZOWE MEDALE: Marta Mech AZS AWFIS Gdańsk 昀氀oret Mateusz Kozak AZS AWFiS Gdańsk 昀氀oret Szymon Czartoryjski AZS AWF Warszawa 昀氀oret Paulina Wilaszek AZS Wratislavia Wrocław szpada Weronika Janicka AZS AWF Katowice szpada Jerzy Nawrocki AZS Wratislavia Wrocław szpada Czartoryjski, Szpygiel, Zakrzewski AZS AWF Warszawa 昀氀oret M drużyna Szurlej, Lesiak, Nawrocki AZS Wratislavia Wrocław II szpada M drużyna 79