AZS na ekranieCoś mnie prześladuje Podczas mistrzostw świata w windsur昀椀ngowej klasie RS:X Piotrowi Myszce zabrakło ledwie czterech punktów, by znaleźć się na podium. – Coś mnie prześladuje z tymi czwartymi miejscami. Szkoda, mam niedosyt, ale to nie jest zły wynik. Wie- my, co jeszcze można poprawić i przez najbliższe trzy miesiące będziemy nad tym pracować, by być gotowym do igrzysk. Wszystko jest w zasięgu i wierzę, że jestem w stanie te ciężkie treningi przyklepać blachą w Tokio – powiedział zawodnik AZS AWFiS Gdańsk. Było to jego kolejne w ciągu miesiąca czwarte miejsce na dużej imprezie. Wcześniej tak samo zakończyły się rozgrywane w portugalskiej Vilamourze mistrzostwa Europy. W wyścigu 昀椀nałowym Myszka 昀椀niszował jako drugi, ale wcześniejsze straty punktowe pozwoliły mu jedynie poprawić się o jedną pozycję. Fatum zostało przełamane w czerwcu podczas ostat- niego przedolimpijskiego sprawdzianu. Myszka wy- grał rozgrywane w holenderskim Medemblik zawody Pucharu Świata. Triumfował w trzech wyścigach, W Kadyksie od początku wszystko układało się nieźle. W elimina- a w sześciu kolejnych zajmował drugie i trzecie miej- cjach raz wygrał, był też trzeci i czwarty, ale także dwa razy zajmo- sca. – Cieszę się z tego zwycięstwa, bo rywalizowa- wał miejsce poza czołówką. Do wyścigu medalowego przystępował liśmy w gronie, w którym spotkamy się na igrzyskach z piątej pozycji, mając niewielką stratę do podium. Zajął w nim jednak – komentował gdański żeglarz. szóste miejsce, co nie wystarczyło do medalu. Foto: Sailing Energy (PZŻ) Rekordowy maratonNajwiększe sukcesy Szymona i Martyny Szymon Hryciuk wywalczył brązowy medal mistrzostw świata juniorów w szermierce, a Martyna Jelińska wygrała turniej ostatniej olimpijskiej szansy. Wielka Sobota była szczęśliwa – To mój największy sukces w mię- dla szablisty AZS AWF Kato- dzynarodowej karierze. Cały turniej wice, który w Kairze stanął na uważam za bardzo udany i już kon- podium mistrzostw świata junio- centruję się na zawodach drużyno- rów. Podopieczny trenera Ry- wych, w których celujemy w podium szarda Czai od początku turnieju – komentował Hryciuk. Triumfu jed- walczył rewelacyjnie. W elimi- nak nie było. Po porażce z Egiptem nacjach grupowych wygrał pięć 37:45 Polacy zajęli ósme miejsce. walk i został rozstawiony z nu- O olbrzymim sukcesie może też mó- Szwedkę Esther Schreiber, by w 昀椀nale zmierzyć się merem 13. W rywalizacji pucha- wić Martyna Jelińska. Florecistka z Hiszpanką Marią Marino. Przepustkę do Tokio uzy- rowej pokonał kolejno: 15:3 Wia- AZS UAM Poznań wygrała euro- skiwała tylko zwyciężczyni, a okazała się nią Polka, czesława Dziubę (Ukraina), 15:12 pejski turniej ostatniej szansy, tzw. która pokonała oszołomioną przedstawicielkę gospo- Ahmeta Turguta Taflana (Turcja), dobijaka, zapewniając sobie imienną darzy 12:9. Po zaskakującym sukcesie Martyna nie 15:6 Yu Sugeuna (Korea) oraz kwali昀椀kację na igrzyska. Prawo star- była w stanie opanować emocji i łez. w ćwierćfinale 15:5 Mazena Ela- tu w nim uzyskała w ostatniej chwili, Wyprawa do Madrytu nie udała się pozostałym raby (Egipt). Dopiero w półfinale a potem poszła jak burza. Najpierw naszym zawodnikom. Szpadzista Radosław Zawrot- przegrał 5:15 z Kiriłłem Tiuluko- wygrała wszystkie walki grupowe, niak (AZS AWF Kraków) był trzeci, 昀氀orecista Mi- wem (Rosja), który później został a następnie w ćwierć昀椀nale pokonała chał Siess (AZS AWFiS Gdańsk) piąty, a szablista mistrzem świata. Czeszkę Andreę Bimovą, w pół昀椀nale Mateusz Knez (OŚ AZS Poznań) dwunasty. Foto: FIE 39