CZEŃ Długo, coraz wyżej Y T Od szóstego miejsca w Turnieju Czterech Skoczni do pierwszego indywidualnego podium w Pucharze Świata – S to był niezwykle udany czas dla Andrzeja Stękały. po którym… przepraszał kolegów za nieudany drugi skok. Dzień później w konkursie indywidualnym zo- stał jednak najlepszym z Polaków, kończąc zawody na piątej lokacie. Kolejny drużynowy konkurs w Lahti znowu dał Biało- -Czerwonym drugie miejsce, a Stękała, który wystąpił w dwóch różnych kombinezonach, osiągnął najdłuż- szą spośród nich długość obydwu skoków. Pierwsze zwycięstwo nadeszło niebawem. Było to co prawda zwycięstwo w kwali昀椀kacjach do zawodów w Willingen (w których azetesiak zajmował 20. i 21. miejsce), ale wia- domo było, że nasz zawodnik jeszcze nie raz zaskoczy. Kiedy pierwsze podium indywidualnie? Osiągnął je podczas kolejnego konkursu w Zakopanem. Skoczył w nim na odległość 137 i 133,5 m, przegrywając Rok rozpoczął się tradycyjnie od drugiej części Turnieju Czterech z Ryoyu Kobayashim o 0,3 pkt! – Nie potra昀椀ę Skoczni. W 69. edycji tych zawodów skoczek AZS Zakopane wywalczył wyrazić swojej radości – powiedział po występie szóstą lokatę. Obok brązowego medalu mistrzostw świata w lotach był Stękała. – Długo na to czekałem, ale ciężka praca to jego największy sukces w karierze. przyniosła efekty. Zwycięstwo w Pucharze Świata? W pierwszym konkursie w Oberstdor昀椀e Stękała zajął siódme miejsce, Dla mnie to na razie trochę niewyobrażalne, choć wyrównując swoje najlepsze osiągnięcie w zawodach Pucharu Świata. dziś zabrakło niewiele – komentował. Noworoczną rywalizację w Garmisch-Partenkirchen ukończył na dzie- Na półmetku drugiego konkursu znów miał być naj- siątym miejscu. Małe potknięcie przytra昀椀ło mu się w Innsbrucku, gdzie lepszym z Polaków. Został jednak zdyskwali昀椀kowa- za sprawą słabszego drugiego skoku uplasował się na 18. pozycji. Do ny za... zbyt długie narty, a dokładniej za zbyt niską czołowej „10” powrócił jednak w Bischofshofen. Podczas 昀椀nałowego kon- wagę. Okazało się, że w ciągu jednego dnia sko- kursu zajął ósmą lokatę. W całym turnieju, który przebiegał pod dyk- czek AZS Zakopane za bardzo schudł. – Być może tando Polaków (Stoch wygrał, Kubacki był trzeci, a Żyła piąty) został to stres czy nawet radość z wczorajszego podium sklasy昀椀kowany na szóstej pozycji z dorobkiem 1032,5 pkt. mogły spowodować utratę tego kilograma – komen- To nie był jednak koniec udanych występów. W Titisee-Neustadt Stę- tował nasz zawodnik. Okazało się, że szczególną kała zajął najwyższe w karierze piąte miejsce, skacząc 143,5 i 134 m. wagę trzeba było przykładać także do... wagi. W kolejny weekend w Zakopanem był drugi w konkursie drużynowym, Aleksandra Leszczyńska, DS; foto: Paweł Skraba Panie też walczą Skoczkinie nie chciały być gorsze. Polska ekipa w azetesowskim skła- dzie Anna Twardosz, Joanna Szwab, Kinga Rajda i Kamila Karpiel wy- walczyła ósme miejsce w konkur- sie drużynowym Pucharu Świata w Ljubnie, wyrównując tym samym najlepsze osiągnięcie w historii. Twardosz dołożyła do tego punkty za występy w konkursie indywidu- alnym w Titisee-Neustadt, a później ósme miejsce w mistrzostwach świa- ta juniorów w Lahti. W tych samych zawodach razem z Nicole Konderlą i Karpiel wywalczyła szóste miejsce drużynowo. 10