Medal po dekadzie! ZIERNIK Historyczny sukces na otwartych torach odnieśli nasi łucznicy. W Żywcu męska drużyna AZS Surma Poznań zdobyła AŹD srebrny medal Ekstraklasy Łuczniczej, czyli drużynowych mistrzostw Polski seniorów. P ostatecznie drugą lokatę. Nasza wysoka forma i zgranie w drużynie zapewniły nam srebrny medal w końcowej kla- sy昀椀kacji – z czego bardzo się cieszę – komentował po ode- braniu srebrnego trofeum Mateusz Malak. Sekcja łucznicza sezon 2021 na otwartych torach mogła uznać za bardzo udany. Medal na mistrzostwach Polski ju- niorów wywalczył Maksymilian Osuch, mistrzostwa Polski młodzieżowców sekcja zakończyła z aż trzema brązowymi krążkami (zdobyli je: drużyna Michał Czapczyk, Konrad Kasprzak i Mateusz Ogrodowczyk, mikst Konrad Kasprzak i Julia Czyż oraz indywidualnie Konrad Kasprzak), a na mistrzostwach Polski studentów Michał Czapczyk wystrze- lał srebro. Drużynowe srebro seniorów to kolejny tak duży sukces klubu z Poznania. Wcześniej wicemistrzostwo Polski AZS zdobył w 2011 roku. Sekcja powstała w 2006 roku na bazie zawodników KS Sur- Drużyna poznańskiego AZS w składzie Ryszard Janiszewski, Se- ma Poznań i występuje pod nazwą AZS Surma Poznań. Ak- weryn Janus, Mateusz Malak i Maksymilian Osuch przed ostat- tywność poznańskich łuczników koncentruje się na szkoleniu nią rundą Ekstraklasy zajmowała drugie miejsce, więc do Żywca dzieci i młodzieży (w tym roku zajęli wysokie czwarte miej- jechała z wielkimi nadziejami. Podczas dwudniowej rywalizacji sce w systemie sportu młodzieżowego z rekordową liczbą poznaniacy stanęli na drugim stopniu podium, co ostatecznie dało punktów), ale nie brakuje też już osiągnięć wśród seniorów. im srebrny medal! W sekcji znajdowali się również studenci, którzy reprezen- – To oczywiście bardzo dobry wynik, który uzyskaliśmy, strze- towali głównie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz lając konsekwentnie przez cały sezon. W każdej kolejnej rundzie Politechnikę Poznańską. Największymi sukcesami były star- stawaliśmy na podium i choć nigdy nie był to najwyższy stopień, ty na mistrzostwach Europy oraz uniwersjadzie. to wystarczyło, aby zebrane przez nas punkty zapewniły nam Kacper Czarnota; foto: AZS Poznań Zaskoczyła samą siebie Podczas letnich mistrzostw w zimowych dyscyplinach przedstawiciele AZS wcale nie próżnowali. Letnie MP w skokach narciarskich zdominowały zawodniczki AZS, któ- rym przypadło sześć czołowych miejsc. Medale na Średniej Krokwi ) w Zakopanem zdobyły Kamila Karpiel z AZS Zakopane (94,5 i 96 m), N Z Nicole Konderla z AZS AWF Katowice (93 i 95,5 m) oraz jej klubowa P a ( k koleżanka Kinga Rajda (86,5 i 97 m). s w e Karpiel wywalczyła w ten sposób czwarte złoto krajowych mistrzostw, z c r choć przed zawodami nie była wskazywana jako faworytka. – Nie sądzi- a łam, że aż tak dobrze mi pójdzie. O to jednak mi chodziło, żeby wiele osób a K n było zaskoczonych. Ja też byłam – mówiła zwyciężczyni. n : A o Wśród mężczyzn dopiero dziewiąty był najlepszy z przedstawicieli AZS t o Zakopane – Maciej Kot. Wraz z Krzysztofem Leją, Marcinem Wróblem F i Andrzejem Stękałą wywalczył jednak brąz w konkursie drużynowym. Wcześniej swoje letnie mistrzostwa kraju mieli biegacze narciarscy. Zawody na nartorolkach między sobą rozegrali bracia Bury z AZS AWF Katowice. Pierwszego dnia Kamil triumfował w prologu i biegu na 10 km stylem klasycznym. – Z bratem udało mi się wygrać na dystansie dopiero po raz e n a pierwszy, ale trzeba przyznać, że trasa nie była dla niego odpowiednia. p o k Jutro bieg stylem łyżwowym, więc pewnie Dominik pokaże nam, gdzie raki a zimują – powiedział Kamil Bury po pierwszym dniu zawodów. S Z Z Miał rację. Dominik Bury, który w dwóch pierwszych konkurencjach wywal- b A : f czył brązowe krążki, wygrał bieg na 12,5 km stylem dowolnym, uciekając o t o rywalom na ostatnim okrążeniu i wyprzedzając drugiego na mecie Kamila. F 134