Od razu podwójnie Tenisista AZS Poznań Borys Zgoła został podwójnym zwycięzcą 45. Grand Prix Wojciecha Fibaka ITF3 Juniors. Nie był to jego jedyny sukces w 2021 roku. W rozgrywanych na kortach AZS Poznań zawodach wzięło udział W październiku tenisista AZS Poznań zagrał swój pierw- 119 juniorek i juniorów z 25 państw. Zgoła najpierw w 昀椀nale szy turniej w kategorii ITF grade A w Kapsztadzie i od- singla pokonał po bardzo zaciętym trzysetowym meczu swojego padł dopiero w półfinale. Odnosząc ten największy w swo- partnera deblowego Patryka Stokowskiego 6:3, 4:6, 6:2. Po odpo- jej młodej karierze sukces, awansował w rankingu o ok. czynku polski duet Zgoła/Stokowski zdecydowanie wygrał z parą 50 miejsc, wbijając się do setki najlepszych juniorów na portugalsko-belgijską Tiago Pereira, Noah Merre 6:3, 6:4. świecie. Warto podkreślić, że po raz pierwszy od momentu, kiedy Grand – Przez większą część roku udało mi się utrzymać w miarę Prix Fibaka stało się turniejem międzynarodowym, w 昀椀nale stabilny poziom bez dłuższych gorszych momentów. Naj- singla zagrało dwóch Polaków. Również po raz pierwszy w hi- większym osiągnięciem był dla mnie awans w rankingu, storii tego międzynarodowego turnieju zwycięzcą, i to od razu który pozwolił mi przystąpić do Australian Open i pewnie w singlu i deblu, został wychowanek AZS Poznań. także do pozostałych turniejów Wielkiego Szlema – ko- – Wygrana w Grand Prix Wojciecha Fibaka to najcenniejszy mentował tenisista AZS Poznań. tytuł w mojej dotychczasowej karierze. Na dodatek wygrałem Gorszy od starszego brata nie chciał być Goran Zgoła, na kortach, na których codziennie trenuję. Pół昀椀nał i 昀椀nał z którym Borys wygrał na początku roku grę podwójną były bardzo wyczerpujące, grałem trzysetowe pojedynki, ale w turnieju ITF Junior w Egipcie. Podczas lipcowych mi- najważniejsze, że pokonałem rywali. Cieszę się też z punktów, strzostw kraju kadetów (U16) Goran zdobył złote medale które dopiszę do rankingu ITF do lat 18 i dziękuję kibicom w singlu i deblu (w parze z Mateuszem Lange). Chlubę i rodzinie, która wspierała mnie na trybunach – podsumował AZS Poznań przyniosły też młodziczki (U14), które wygra- Borys, którego trenerem był Andrzej Kapaś. ły drużynowe mistrzostwo Polski. Nie były to jego pierwsze ani ostatnie udane zawody Poznański klub odnosił również sukcesy organizacyjne. Tuż w tym sezonie. Podczas czerwcowych mistrzostw Polski ju- przed końcem wakacji zorganizował bowiem Międzynaro- niorów U18 17-letni Zgoła zdobył brązowe medale zarówno dowe Mistrzostwa Wielkopolski w Tenisie – Talex Open w grze pojedynczej, jak i podwójnej (w parze ze Stokow- 2021. Jeden z najważniejszych turniejów tenisowych w Pol- skim). W półfinale singla uległ późniejszemu zwycięzcy sce miał pulę nagród sięgającą 25 tys. dolarów. Zawodom – Maksowi Kaśnikowskiemu. Poprowadził też swoich ko- towarzyszyła konferencja upamiętniająca setną rocznicę legów do drużynowego wicemistrzostwa w tej samej kate- powstania (właśnie w Poznaniu) Polskiego Związku Teni- gorii. W zawodach na kortach AZS Poznań Zgoła przegrał sowego, którego AZS był jednym z założycieli. pierwsze mecze dopiero w finale z MKT Łódź. Kacper Czarnota, DS Foto: PZT 109