Ekstremalne sukcesy, czyli jak zrobić eskimoskę Kajakarze górscy AZS AWF Kraków od dawna dostarczali mnóstwo emocji, ale w 2021 roku przekroczyli kolejny pułap, za którym na horyzoncie pojawiły się igrzyska w Paryżu. o powrocie do kadry narodowej, ale jak to mó- wią: cierpliwy to i kamień ugotuje” – komento- wał na swoim pro昀椀lu Wiercioch. Największą radość sprawiło chyba jednak zwycięstwo w rozgrywanym dopiero po raz trzeci na MP kajakarstwie ekstremalnym. Złoto ) wywalczył Michał Pasiut, który w królewskiej o t o odmianie kajakarstwa slalomowego nie zdołał . F wywalczyć miejsca w reprezentacji kraju, ale m P a kwali昀椀kację na MŚ zdobył właśnie w tej wy- d dawałoby się mniej popularnej odmianie, którą i (A k s na poważnie zajął się dopiero w 2021 roku. w o ł We wrześniowych mistrzostwach świata, które w a odbyły się w Bratysławie, na starcie w K-1 m P stanęło jednak 80, a w extreme aż 82 zawodni- a d ków! Pasiutowi sensacyjnie udało się zaś do- : A o t o stać do 昀椀nału, w którym zajął czwarte miejsce. F – Dwa dni po zawodach bolały plecy, łokieć Zaczęło się podczas lipcowych mistrzostw świata juniorów (U23). W słoweń- i bark. Obrywa się i kajakiem, i wiosłem. Od skim Tacen Wojciech Fabijański i Alicja Bulera zdobyli srebro w najmłodszej samego początku jest zwarcie, bo po skoku do nieolimpijskiej konkurencji slalomowej – kanadyjkowej dwójce mieszanej. Wy- wody każdy od razu próbuje zdobyć korzyst- sokie miejsca indywidualnie wywalczyli Kacper Sztuba i Jakub Brzeziński, ną pozycję. Na bramkach też są przepychanki. a niebawem ten drugi świetnie zaprezentował się w nowej odmianie, która za- Jeżeli zatem w 昀椀nale ściga się czterech gości debiutuje na igrzyskach w Paryżu, czyli CSLX. i każdy z nich chce mieć medal, to nie patrzy To inaczej slalom ekstremalny, w którym do walki staje jednocześnie czterech się, czy dotkniesz rywala, czy nie. Włącza się zawodników (zaczynają z wysokiej rampy). Walcząc o pierwsze miejsce na mecie agresja i pędzi się przed siebie – opowiadał i omijając przeszkody, muszą jeszcze w wyznaczonej stre昀椀e zrobić tzw. eskimo- o swoim starcie dla Onetu 30-letni zawodnik, skę, czyli obrót kajakiem pod wodą. za którego wyjazd na MŚ zapłacił jego klub – W 昀椀nale Brzeziński nieco spóźnił się na starcie, przez co został przyblokowany, AZS AWF Kraków. ale udało mu się wywalczyć trzecie miejsce. Było to zarazem historyczne pierw- Czwarte miejsce Pasiuta, które dawało pod- sze medalowe miejsce Polaka w tej odmianie kajakarstwa górskiego. „Niezła stawy, by odważniej myśleć o igrzyskach zabawa w tym wszystkim była! Dziękuję reprezentacji Słowacji, która pożyczyła w roku 2024, było jednym z dwóch najlepszych mi kajak. Pięknym gestem przyczynili się do tego wyniku” – komentował na wyników Polaków w Bratysławie. Tuż za po- swoim pro昀椀lu sprawca sporej niespodzianki. dium znalazła się także kanadyjkowa drużyna, Jak się okazało, był to dopiero początek ekstremalnych sukcesów krakowskiej ekipy. w której wystartowali klubowi koledzy najlep- W rozgrywanych na przełomie lipca i sierpnia MP juniorów i Ogólnopolskiej Olim- szego nad Wisłą kajakarza ekstremalnego – piadzie Młodzieży mistrzowskie tytuły w tej konkurencji wywalczyli Kacper Pawlik Wiercioch i Kacper Sztuba. i Katarzyna Grzyb. Bulera i Fabijański potwierdzili zaś dominację w kanadyjkowym Ukoronowaniem udanego sezonu były paź- mikście, dokładając indywidualnie po jednym krążku. Tych medali łącznie uzbierało dziernikowe mistrzostwa kraju w sprincie. Kra- się dziesięć, co dało krakowianom drugie miejsce w klasy昀椀kacji klubowej. kowianie wywalczyli w Szczawnicy 11 medali, Tydzień później krakowska młodzież (i nie tylko) stanęła do walki o tytuły w ka- w tym aż 5 złotych, a potrójnym mistrzem Pol- tegorii seniorów. „Nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony, osiągając ski został Kacper Sztuba. miejsca 昀椀nałowe w kilku konkurencjach. Najbardziej cieszy fakt, że z miesiąca na – Pomimo braku naszych reprezentantów miesiąc progres, jaki osiągają, jest widoczny jak na dłoni. Sport to przede wszyst- na igrzyskach w Tokio zakończyliśmy sezon kim konsekwencja i rutyna. Szczególnie w naszym sporcie trzeba powtórzyć coś z najlepszymi wynikami spośród reprezen- 1000 razy, zanim powie się «tak, umiem to zrobić»” – napisali szefowie sekcji na tantów slalomu na imprezach mistrzowskich facebookowym pro昀椀lu. w grupie U23. Nasi zawodnicy wywalczyli ty- Imprezę utrudnił wysoki stan Wisły, ale skumulowane zawody udało się rozegrać tuły mistrzów Polski oraz zdobywali medale ostatniego dnia. Po raz piąty tytuł mistrza Polski w kategorii C-1 seniorów wy- w nowej olimpijskiej konkurencji CSLX. Dlatego walczył Kacper Sztuba, potwierdzając tym samym swoją dominację w tej konku- z nadziejami i pełni wiary na dalsze sukce- rencji. Znakomicie spisał się też Michał Wiercioch, który w silnie obsadzonej przez sy spoglądamy w przyszłość – skomentował azetesiaków konkurencji zdobył brąz. Obydwaj wraz z drugim z braci Sztubów udany rok trener AZS AWF Kraków i polskiej zdominowali także zespołową konkurencję C1M×3. „Spełniłem swoje małe marzenie kadry Janusz Żyłka-Żebracki. 73