Dominatorki pokonane Najpierw 12 medali podczas młodzieżowych mistrzostw Polski, a potem 19 na seniorskich mistrzostwach kraju wywalczyli judocy spod znaku gryfa. Wśród młodzieżowców pięć medali padło łupem AZS AWF Wrocław, który do sukcesów indywidualnych dorzucił zwy- cięstwo drużynowe i w ten sposób wygrał klasy昀椀kację punk- tową. Dwa złote krążki wywalczył AZS AWFiS Gdańsk, zaj- mując tym samym drugie miejsce w klasy昀椀kacji medalowej. Tytuł sprzed roku obronił w kat. –66 kg Jakub Biedrzycki, pokonując w pół昀椀nale Jakuba Jesionka z KJ AZS Opole, a w 昀椀nale Przemysława Litwina z AZS AWF Wrocław. Serię zwycięstw wydłużyła Paulina Szlachta. Zawodniczka wrocławskiego klubu najpierw triumfowała w AMP, potem w MMP, by udany sezon ukoronować seniorskim tytułem indywidualnie. Szlachta wywalczyła go po raz pierwszy w karierze, detronizując wieloletnią dominatorkę najlżejszej kategorii, Ewę Konieczny. Na dokładkę było jeszcze wice- mistrzostwo z drużyną. – Byłam bardzo skupiona i dobrze nastawiona. To przyniosło efekt w postaci złota. Jestem jak najbardziej gotowa, by zostać krajową liderką kategorii –48 kg – zadeklarowała judoczka AZS AWF Wrocław dla mediów PZJudo. Podczas rozgrywanych w Opolu seniorskich mistrzostw kra- ju wrocławianie wywalczyli aż pięć medali, ale w klasy昀椀ka- cji dało im to dopiero trzecią lokatę. Wygrał AZS Uniwer- sytet Warszawski, dla którego złote krążki zdobyli Damian Polski – powiedziała judoczka stołecznego klubu, która Stępień (po raz czwarty z rzędu!), Karolina Pieńkowska na podium MP stała przez ponad dekadę, zdobywając i Sandra Lickun. w tym czasie cztery mistrzowskie tytuły. Niebawem okazało się, że dla Pieńkowskiej miało to być ostat- Dziesiąty raz na podium stanęła Lickun, ale ona ze zło- nie duże zwycięstwo. Zawodniczka, która w barwach AZS UW ta wśród seniorek cieszyła się po raz pierwszy. Lickun startowała przez całą karierę, niespodziewanie postanowiła sprawiła ogromną niespodziankę, pokonując w 昀椀nale od- zakończyć ją w wieku 28 lat. – Judo dało mi wielu przyjaciół wieczną rywalkę, Urszulę Hofman z AZS AWF Wrocław. i ukształtowało mój styl życia. Całe swoje młodzieńcze ży- Studentka psychologii UW po kilkunastu sekundach wal- cie poświęciłam na to, żeby się szkolić i zdobywać medale. ki wykonała tzw. koreankę połączoną z rzutem osoto-ga- Wyników, które osiągnęłam, nikt mi nie odbierze. Na pewno ri, za co dostała owację. brakuje mi upragnionego startu na igrzyskach i medalu dla Foto: fb K.S. AZS-AWF Wrocław sekcja judo Młodzieżowe mistrzostwa Polski w judo 2021 – medaliści AZS ZŁOTE MEDALE Paulina Szlachta AZS AWF Wrocław –48 kg Julia Świątkiewicz AZS Uniwersytet Warszawski +78 kg Tomasz Zielski AZS AWF Katowice –60 kg Jakub Biedrzycki AZS AWFiS Gdańsk –66 kg Bartosz Szaniawski AZS AWFiS Gdańsk –81 kg SREBRNE MEDALE Anna Dyba AZS AWF Wrocław –70 kg Paweł Tylek KJ AZS Opole –60 kg Przemysław Litwin AZS AWF Wrocław –66 kg Konrad Szatkowski AZS AWF Wrocław –73 kg Jakub Pankowski KJ AZS Opole –81 kg BRĄZOWE MEDALE Tamara Anoszkina AZS AWF Wrocław –57 kg Jan Jesionek KJ AZS Opole –66 kg 129