Ponad pół setki na krótkim basenie 55 medali zdobyli pływacy AZS w kategorii seniorów podczas zimowych mistrzostw Polski w Olsztynie. Nasi wygrali 12 konkurencji. Podczas pięciodniowych zmagań w Aquasferze walczono nie tylko o medale mistrzostw Polski, ale także o minima na mi- strzostwa Europy w Budapeszcie. Ponadto wyniki młodzie- żowców, wyjątkowo w tym roku z zimowych, a nie głównych mistrzostw, zostały zaliczone do klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży. W klasy昀椀kacji medalowej na drugim miejscu uplasował się AZS UMCS Lublin, który zdobył sześć złotych, sześć srebrnych i cztery brązowe medale. Lublinianie wygrali klasy昀椀kację punk- tową. Najbardziej wartościowy wynik całych mistrzostw wśród mężczyzn uzyskał bohater najgłośniejszego zimowego transferu Marcin Cieślak, który tuż przed zawodami dołączył do klubu z Lublina. Jego 22.08 sek. (955 pkt) na 50 m stylem motylkowym n i l b to nie tylko rekord Polski, ale także piąty wynik w historii eu- u ropejskiego pływania. Cieślak wywalczył w Olsztynie łącznie S L C sześć medali – cztery złote i dwa srebrne i zapewnił sobie pra- M wo startu na mistrzostwach Europy. Z dwóch indywidualnych S U medali mógł cieszyć się Konrad Czerniak, drugi na 50 m stylem Z b A dowolnym i 50 m stylem motylkowym. Na 100 m stylem zmien- : f o t o nym mistrzem Polski został Jan Świtkowski. F Trzecią lokatę w tabeli medalowej zajął AZS AWF Katowice – zdobywca czterech złotych, ośmiu srebrnych i dziewięciu brązo- wych medali. W rankingu punktowym katowiczanie uplasowali się za AZS UMCS Lublin. Zawody w Olsztynie były szczególnie udane dla Pauliny Pedy, która stawała na podium siedmiokrot- nie, sięgając po dwa złote, jeden srebrny i cztery brązowe me- n dale. Peda po raz pierwszy w karierze wywalczyła mistrzowskie i l b tytuły w kategorii seniorów, zwyciężając na 100 i 200 m stylem u grzbietowym. Pokaźnym dorobkiem medalowym mogli pochwalić S L C się także Dominika Kossakowska (sześć medali), Michał Popra- M wa (sześć medali) i Jakub Majerski (siedem medali). Majerski S U został m.in. mistrzem Polski na 100 m stylem motylkowym, wy- Z b A : f pełniając wskaźnik na mistrzostwa Europy. Poprawa okazał się o t o z kolei najlepszy na 200 m stylem zmiennym. F Czwarte miejsce w klasy昀椀kacji punktowej i szóste w medalowej zajął AZS AWF Warszawa. Zawodnicy stołecznego klubu wy- walczyli dwa złote, siedem srebrnych i pięć brązowych medali. Wynik Radosława Kawęckiego na 100 m stylem grzbietowym – 50.04 sek. (932 pkt) był trzecim najbardziej wartościowym rezultatem mistrzostw. Kawęcki zdobył w Olsztynie trzy meda- le, po jednym z każdego koloru. Triumfował w swojej koronnej konkurencji – na 200 m stylem grzbietowym. Po cztery krążki sięgnęła Weronika Hallmann – jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Mistrzynią Polski została zgodnie z przewidywaniami a na dystansie 200 m stylem klasycznym. Trzy medale na naj- w a z dłuższych dystansach w stylu dowolnym wywalczył Bartłomiej s r Koziejko – drugi na 800 i 1500 m oraz trzeci na 400 m. a W tabeli medalowej sklasy昀椀kowano także najmniej liczną F W z klubów AZS ekipę AZS Łódź. Dwa tytuły wicemistrza Polski W S A (na 100 i 200 m stylem zmiennym) zdobył Marcel Wągrowski, Z y A a dwukrotnie na trzecim stopniu podium (na 50 i 100 m stylem w o t r dowolnym) stawał Jakub Kraska. o W rozgrywanych równolegle młodzieżowych MP przedstawicie- p b S u le AZS wywalczyli 16 złotych oraz po 19 srebrnych i brązowych l krążków. Drugie miejsce w klasy昀椀kacji medalowej zajął AZS b K : f o UMCS Lublin, a trzecie AZS AWF Katowice. t o Aleksandra Leszczyńska F 115