Lepiej smakuje Kilka tytułów mistrza Polski wywalczyli żeglarze AZS. Ostra walka toczyła się m.in. w klasie 49er. Tym razem się udało. Myszka wygrał cztery z sześciu wyścigów, w których wystartowało aż 24 zawodników. Gdański żeglarz musiał utrzymywać wysoką formę, bo w RS:X miał walczyć jeszcze podczas olimpijskich zmagań w Tokio. Dopiero od igrzysk w Paryżu zapla- nowano zmianę tej klasy na IQ Foi. – Rok 2020 to był zwariowany okres. Najważniejszym celem było wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej i to się udało. Po yszki przełożeniu igrzysk na 2021 rok zrobił się a M problem – nie było regat, zgrupowania iotr zostały zawieszone, trzeba było samemu trenować. Od marca do czerwca pływałem sam. Na początku lipca ogłoszono, że od- chiwum P będą się mistrzostwa Polski. W związku o: ar ot z tym, że trenowałem tak, jakby miały być F igrzyska, nie stanowiło to dla mnie pro- W ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days rozegrano mistrzo- stwa kraju w klasie 49er. Zawody były długo wyczekiwane, a duet Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) przystąpił do regat po… 187 dniach bez ścigania. W ramach rywalizacji o mistrzostwo Polski przeprowadzono 11 wy- ścigów. Azetesiacy objęli prowadzenie drugiego dnia zmagań i obro- nili tytuł, choć tym razem musieli mocno powalczyć. – Drugi rok z rzędu wygrywamy mistrzostwa Polski, a tegoroczny złoty medal smakuje jeszcze lepiej niż poprzedni. Momentami był bardzo zmien- ny wiatr, a przede wszystkim wysoki poziom rywali, którzy naciskali do ostatniego wyścigu. Wygrana w takich regatach bardzo cieszy! – napisali na swoim pro昀椀lu facebookowym. Ich radość była tym większa, że pokonali m.in. inną azetesową ekipę, dwukrotnych olimpijczyków Łukasza Przybytka i Daniela Kołodziń- skiego. Zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk wywalczyli trzecie miejsce. W tych samych zawodach w klasie 49erFX najlepsze były posiada- Foto: archiwum Piotra Myszki jące już olimpijską kwali昀椀kację Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk). blemu. Byłem w formie i zdobyłem złoto Wcześniej w Sopocie odbyły się prawdopodobnie ostatnie mistrzo- – skomentował gdański żeglarz, który póź- stwa Polski w klasie RS:X. Wygrał je posiadający olimpijską prze- niej wystartował jeszcze w klasie Open pustkę Piotr Myszka. Dla zawodnika AZS AWFiS Gdańsk było to Foil – zbliżonej do tej, która ma pojawić się czwarte zwycięstwo w historii. Od poprzedniego minęło… pięć lat. w programie olimpijskim. Jak przyznał Myszka, łatwiej było zostać mistrzem świata niż zdo- Tu konkurencja była jednak silniejsza. Mysz- być tytuł w kraju. ka zajął miejsce czwarte, a wygrał startu- jący na co dzień w zawodowym systemie PWA Maciej Rutkowski z AZS Poznań, któ- ry wyprzedził samego Przemysława Miar- czyńskiego. Dla najlepszego w kraju slalo- misty był to już… 16 tytuł mistrza Polski! go – Niezbyt często się zdarza, że aby wygrać w swoim kraju, musisz pokonać aktualnego wicemistrza świata. Tytuł smakuje bardzo ierzbickie dobrze – napisał na swoim profilu windsur- fer, którego wyczyny można podziwiać także pod dachem i który kolejny krajowy tytuł dołożył niebawem właśnie w slalomie. Brąz w olimpijskiej klasie 470 zdobyła chiwum Szymona W tymczasem Agnieszka Łapińska. Żeglarka o: ar AZS Uniwersytetu Warszawskiego pływała ot F z Bartoszem Reiterem. 65