Utrzymują wysoki poziom Studenci łódzkich uczelni niezmiennie od kilku lat z sukcesami startują w Akademickich Mistrzostwach Polski, sięgając po medale i zajmując wysokie lokaty w klasy昀椀kacjach generalnych. Nie inaczej było w 2021 roku. W klasy昀椀kacji medalowej AMP czwarte miejsce zajęła Po- litechnika Łódzka. Jej reprezentanci zdobyli aż 19 medali – 9 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe. Najczęściej na podium (siedmiokrotnie) stawali karatecy. Medalistami AMP zo- stali Kinga Harast, Julia Komorowska, Michał Janczewski, Szymon Stawiarski, Szymon Lasota i Jakub Dynda. Jak co roku po medale sięgali także lekkoatleci Politech- niki Łódzkiej. Od kilku lat rywalizacja na 400 m podczas AMP to wewnętrzny pojedynek Kajetana Duszyńskiego i Mateusza Rzeźniczaka. Tym razem lepszy okazał się być Duszyński, który został akademickim mistrzem Polski, a Rzeźniczak wybiegał srebrny medal. Co ciekawe, pod- czas mistrzostw Polski seniorów kolejność na mecie była identyczna. Warto podkreślić, że Rzeźniczak – na co dzień reprezentujący RKS Łódź – to także olimpijczyk z Tokio, piąty zawodnik igrzysk w sztafecie mężczyzn 4×400 m. Z podium AMP w biegach przełajowych nie schodził Ro- bert Głowala – w 2021 roku zdobywca srebrnego medalu i mistrzyni uniwersjady Katarzyna Komorowska – zdobywczyni zło- na dystansie 9 km. Tradycyjnie nie zawiedli także pływacy. tego i dwóch srebrnych medali. Zuzanna Dzwonnik została akademicką mistrzynią Polski Niezmiennie studenci Uniwersytetu Łódzkiego bardzo dobrze radzili so- na 50 m stylem motylkowym i zdobyła brązowy medal bie w sportach walki. Marta Bogusław kolejny raz w karierze stanęła na 100 m stylem zmiennym. Jedną z największych gwiazd na podium AMP w karate, zdobywając brązowy medal w kategorii do pływackich AMP był Marcel Wągrowski, który wrócił 68 kg. Z trzema medalami studenci UŁ wrócili z AMP w judo. Magdalena z Lublina z dwoma tytułami akademickiego mistrza Polski Jarkowska została akademicką wicemistrzynią Polski w kategorii do – na 100 m stylem zmiennym i 100 m stylem motylkowym. 70 kg. Patrycja Skupień wywalczyła brąz w kategorii do 57 kg. Mateusz Studenci PŁ z powodzeniem startowali w AMP w ae- Resztak stanął na trzecim stopniu podium w kategorii do 100 kg. robiku. Adam Pigłowski wygrał konkurencję solistów, Coraz częściej na podium AMP stawali studenci Uniwersytetu Me- a z Aleksandrą Kobalczyk sięgnął po srebro w kategorii dycznego w Łodzi. Historyczny dla uczelni sukces osiągnęły Jagoda par. Klasą dla siebie podczas AMP w strzelectwie był Bandoch, Anna Matras, Eliza Miaśkiewicz i Wiktoria Stępień – zdo- Kacper Sadowski, który zdobył złoty medal w konkuren- bywczynie srebra w koszykówce 3×3 – pierwszego w historii medalu cji karabinu dowolnego 60 strzałów leżąc oraz srebrny w grze zespołowej dla tej uczelni. Akademickim wicemistrzem Polski medal w konkurencji karabinu dowolnego 3×40 strzałów. w trójboju siłowym został Jędrzej Żukowski. Pozostałe zawodniczki upodo- Na podium AMP nie zabrakło także przedstawiciela judo. bały sobie medale w kolorze brązowym. W biegach przełajowych trzecia Bartosz Szaran sięgnął po brązowy medal w kategorii w rywalizacji na dystansie 6 km była Anna Śleszycka, w skoku wzwyż powyżej 100 kg. – Patrycja Skoczylas, a w judo w kategorii do 78 kg – Julia Gut. Także Świetnie na arenach AMP radzili sobie także studenci dzięki nim Uniwersytet Medyczny był najwyżej sklasy昀椀kowaną łódzką Uniwersytetu Łódzkiego. Najlepiej spisali się przedsta- uczelnią w AMP, w których po raz drugi z rzędu zajął ósme miejsce, wiciele królowej sportu – w Bielsku-Białej lekkoatleci triumfując zarazem wśród uczelni medycznych. tej uczelni zdobyli sześć medali. Patent na wygrywanie Foto: Rafał Oleksiewicz trójskoku na AMP ma Agnieszka Bednarek, która zdo- była trzeci złoty medal w tej konkurencji, rozgrywanej na AMP… po raz trzeci. Klaudia Wojtunik w świetnym stylu obroniła tytuł na 100 m przez płotki. Studenci Uni- wersytetu Łódzkiego zdominowali rywalizację na 800 m mężczyzn. Filip Ostrowski zdobył złoty medal, Jakub Au- gustyniak sięgnął po srebro. Srebrny medal na 1500 m wywalczył Grzegorz Petrusiewicz. Ci trzej zawodnicy wraz z Jakubem Szkudlarkiem zostali akademickimi wi- cemistrzami Polski w sztafecie 4×400 m. Przez wiele lat Uniwersytet Łódzki był kojarzony z siatkówką plażową i te dobre tradycje kontynuowały Patrycja Jundziłł i Kinga Legieta, które w AMP wywal- czyły srebro. Świetne występy w zawodach akademic- kich od lat odnotowuje akademicka mistrzyni świata 317