AZS LUBLIN Laura Bernat: Chcę zostać mistrzynią olimpijską O pływaczce AZS UMCS Lublin sportowa Polska usłyszała na dobre wiosną 2021 roku, kiedy ta w wieku 15 lat uzyskała kwali昀椀kację olimpijską na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. Podczas marcowych zawodów Grand Prix Pu- charu Polski w Lublinie nie tylko wywalczyła bilet do Tokio, ale była też o zaledwie 0.07 sekundy od wyrównania należącego od 2009 roku do Alicji Tchórz rekordu kraju. Na początku 2021 roku wywalczyłaś minimum na igrzyska w Tokio. Czy to był taki punkt przełomowy, po którym uwierzyłaś, że możesz dokonywać rzeczy wielkich? Zawsze czułam i wiedziałam, że mogę coś osią- gnąć. Nie sądziłam jednak, że zacznie się to tak szybko. Jestem zaskoczona tym wszystkim. Pojawiło się zainteresowanie ze strony mediów, kibi- ców. Znalazłaś się w nowej dla siebie sytuacji. Jak się w niej odnalazłaś? Jak sobie z nią poradziłaś? Nie musiałam sobie z nią jakoś szczególnie radzić. Po prostu cieszyłam się z tego, że inni mogli brać ze mnie przykład. To było bardzo miłe uczucie, gdy podczas zawodów ktoś pod- chodził zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie przyszły mistrzostwa Europy juniorów Przyszły igrzyska. Wtedy jeszcze dla 15-latki na pewno ogromne przeżycie. Jak je wspominasz? w Rzymie, gdzie wywalczyłaś złoty medal. Jak trak- Na pewno jedna z lepszych imprez, na których byłam. Z pewnością będę wspo- towałaś ten start? Na 100% czy jako element przygo- minać te zawody do końca życia. Udział w nich był wielkim wyróżnieniem. towań do igrzysk w Tokio? W stolicy Japonii zajęłaś 14. miejsce. Przyznajesz jednak, że twoim celem jest zostanie To był jeden z głównych startów w sezonie. pewnego dnia mistrzynią olimpijską. Nawet bardziej robiłam formę właśnie pod wy- Tak, to jest mój cel. Chcę zostać mistrzynią olimpijską. Mam nadzieję, że stęp w Rzymie niż w Tokio. Bardzo się wtedy w niedalekiej przyszłości się to spełni. stresowałam, ale dałam radę. Kamil Wojdat; foto: Paweł Skraba 310