Michał się doczekał Po jednym miejscu na podium Pucharu Świata, wysokie lokaty w mistrzostwach świata i worek medali w mistrzostwach Polski wywalczyli snowboardziści AZS Zakopane w końcówce sezonu 2020/21. Foto: Anna Karczewska (PZN) Rok 2021 świetnie rozpoczął się dla Michała Nowaczyka, który nował Kwiatkowskiego, co dla Polaków oznaczało pozycję w szwajcarskim Scuol nie tylko po raz pierwszy awansował szóstą i siódmą. do czołowej dziesiątki Pucharu Świata, ale od razu zadebiuto- Zawodnicy AZS Zakopane pozostali w Rogli, by kilka dni wał na podium w slalomie gigancie równoległym! Wicemistrz później wystartować w Pucharze Świata. Polacy znowu uniwersjady z Krasnojarska odprawiał kolejno Słoweńca Žana radzili sobie świetnie, ale tra昀椀li na siebie w 1/4 slalomu Košira, Szwajcara Dario Caviezela i zwycięzcę kwali昀椀kacji – giganta równoległego. Wygrał Kwiatkowski, który w pół- Słoweńca Tima Mastnaka. 昀椀nale zmierzył się ze zwycięzcą kwali昀椀kacji – Rosjaninem W 昀椀nale Polak prowadził z Rosjaninem Igorem Słujewem, ale za- Andrijem Sobolewem. Oskar jechał bardzo dobrze, ale liczył wywrotkę, zdobywając w ten sposób drugie miejsce, które techniczny błąd w końcówce pozbawił go szans na wielki i tak było jego życiowym osiągnięciem. – W zawodach niższej 昀椀nał. W walce o trzecie miejsce zmierzył się z Włochem rangi dawałem radę, a w Pucharze Świata nie szło mi za dobrze. Edwinem Corattim, który nie dotarł do mety. Teraz to się zmieni i będę czuł się dużo pewniej. Chciałbym już W ten sposób w przedostatnich międzynarodowych zawo- regularnie być w 昀椀nałach – cieszył się Nowaczyk, który po kilku dach sezonu „Gumiś” po raz pierwszy stanął na podium latach startów rozważał nawet zakończenie kariery. i było to jego trzecie podium w historii startów w Pu- Nowaczyk potwierdził wysoką formę podczas przeniesionych charze Świata. Nowaczyk skończył jako siódmy. – Trochę z Chin do słoweńskiej Rogli mistrzostw świata. Wyśmienicie spisał szkoda, że taki udany występ nie przydarzył się kilka dni się tam także jego klubowy kolega – Oskar Kwiatkowski. W oby- wcześniej podczas mistrzostw świata, które przez mniej- dwu rozgrywanych konkurencjach nasi bez większych problemów szą liczbę zawodników są przecież łatwiejszą imprezą. przebrnęli przez eliminacje i dzielnie walczyli w fazie pucharowej. Ciągle dużo pracy przede mną – komentował Oskar. W slalomie gigancie równoległym Nowaczyk już na początku tra昀椀ł Ukoronowaniem sezonu były rozegrane po roku przerwy na lidera Pucharu Świata – Rosjanina Słujewa i sensacyjnie go międzynarodowe mistrzostwa Polski, w których Nowa- wyeliminował! W 1/4 昀椀nału przegrał jednak o 0.02 s z Koreań- czyk trzy razy okazał się lepszy od Kwiatkowskiego, czykiem Kimem Sangkyumem, zajmując ostatecznie ósme miejsce. a raz Kwiatkowski od Nowaczyka. W Suchem cztery brą- Kwiatkowski w pierwszym pojedynku uległ Aaronowi Marchowi zowe medale wywalczył kolejny zawodnik AZS Zakopane i został sklasy昀椀kowany trzy pozycje niżej. – Tomasz Kowalczyk, a komplet srebrnych i brązowych Podobnie dla Nowaczyka skończyła się też rywalizacja w sla- krążków zgarnęły ich koleżanki. W międzyczasie Oskar lomie równoległym, w którym obaj nasi snowboardziści prze- zdążył jeszcze wystartować w Akademickich Mistrzo- szli przez pierwszą rundę. Tym razem w 1/4 Michał przegrał stwach Polski, zdobywając dla AWF Katowice dwa złote o 0.04 s z Rosjaninem Andriejem Rublowem. Na tym samym krążki indywidualnie i walnie przyczyniając się do srebra etapie późniejszy brązowy medalista Dmitrij Łoginow wyelimi- drużynowego. 23