Dziewczyna z plakatu Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów Wlkp. została juniorską mistrzynią Polski na 400 m, uzyskując najlepszy czas w kategorii U20 w Europie. Potem zdobyła złoto mistrzostw Europy i srebra mistrzostw świata! W lipcu rozegrano 75. PZLA Mistrzostwa Pol- ski U20 i 38. PZLA Mistrzostwa Polski U23. Te pierwsze zorganizował AZS Lublin. Kluczo- wymi partnerami było miasto Lublin i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego pro- mujący markę – Lubelskie. Smakuj Życie. Reprezentanci klubów AZS zdobyli w Lublinie 14 medali (pięć złotych, cztery srebrne i pięć brą- zowych). Zwycięzcą klasy昀椀kacji punktowej został AZS AWFiS Gdańsk. Gwiazdą imprezy okrzyknię- to natomiast Lesiewicz, która pewnie zwyciężyła na 400 m, mając na 昀椀niszowej prostej sporą prze- wagę nad konkurentkami. Jej czas (52.02 s) był najlepszym wynikiem wśród juniorek w Europie. – W Lublinie byłam dziewczyną z plakatu, twarzą mistrzostw – śmiała się Lesiewicz. – Dodatkowe zainteresowanie jakoś specjalnie mi nie przeszkadza. Przede wszystkim dzię- kuję za wsparcie, które czuję z każdej stro- ny – mówiła zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp. – Mam nowy rekord życiowy, złoty me- dal też jest ważny, bo chciałam go zdobyć, ale przyznaję, że trochę mi przykro, bo zabrakło zaledwie trzech setnych sekundy, aby z przo- du pojawiło się 51 i została złamana kolejna granica. Może to jest znak, że ta historia nie miała się wydarzyć na mistrzostwach U20 w Lublinie, a jeszcze szybciej będę biegała za chwilę, na mistrzostwach Europy juniorów w Tallinie – dodała. Wspomnianej granicy w Estonii nie udało się pokonać, ale złota passa została podtrzymana. Lesiewicz wygrała 昀椀nał U20 z ogromną prze- wagą, uzyskując czas 52.46 s. Powtórzyła tym W Tokio była także Lesiewicz, ale musiała się tam pogodzić z rolą samym sukces Patrycji Wyciszkiewicz (OŚ AZS rezerwowej. Nasza młoda biegaczka zaoszczędziła dzięki temu siły Poznań), która na juniorskich ME wygrała osiem na juniorskie mistrzostwa świata, które w drugiej połowie sierpnia lat wcześniej. – Jestem zmęczona po trzech bie- odbyły się w Nairobi i okazały się dla niej najważniejszą impre- gach na mistrzostwach, ale też pełna emocji. zą sezonu. Cztery dni po 18. urodzinach Kornelia najpierw bardzo Wszystkie starty tutaj były naprawdę szybkie szybko pobiegła eliminacje na 400 m (52.63 s to był drugi wynik), – powiedziała nasza lekkoatletka. a wieczorem wystartowała w finale sztafety mieszanej 4×400 m Druga wśród juniorów na 100 m przez płot- (w kwalifikacjach wystąpił Mateusz Matera z AZS Łódź). ki była Weronika Barcz. Zawodniczka AZS Polka bardzo szybko zaczęła i na finiszu chyba zabrakło jej sił, ale Łódź ustanowiła rekord życiowy 13.42 s. wyprowadziła naszą sztafetę na drugie miejsce. Na drugiej zmianie W tej samej konkurencji, ale w kategorii U23 indywidualnie zmierzono jej fenomenalny czas 51.63 s! Polacy wy- olbrzymie powody do radości miała także Pia walczyli ostatecznie srebro, tracąc do Nigerii 0.1 s. Skrzyszowska. Zawodniczka AZS AWF Warsza- Lesiewicz świetnie zaprezentowała się też w biegu indywidualnym. wa wygrała 昀椀nał, wykorzystując na 昀椀niszu błąd Na finiszową prostą wybiegła jako pierwsza, ale osłabła i została prowadzącej Francuzki i ustanawiając przy tym wyprzedzona przez Imaobong Nse Uko z Nigerii. Afrykanka trium- rekord życiowy 12.77 s! Trzecia była Klaudia fowała z czasem 51.55 s, a Lesiewicz na mecie uzyskała rekord Wojtunik z AZS Łódź, po raz pierwszy łamiąc życiowy 51.97 s. To był drugi wynik w historii polskiej juniorskiej barierę 13 sekund (12.97). – Mój bieg nie był lekkoatletyki. idealny, popełniłam pewne błędy techniczne. – Marzyliśmy razem z trenerem Sebastianem Papugą, aby właśnie Liczę, że w Tokio mogę pobiec jeszcze szybciej. w tym roku pobiec poniżej 52 sekund i to się udało. Bardzo się cie- Jestem dumna z Klaudii, jej biegu, czasu i me- szę. Kończę sezon spełniona i mam dużą nadzieję na dalszy rozwój, dalu – komentowała zwyciężczyni, która pełna przełamywanie kolejnych barier w następnych latach – podsumowała nadziei poleciała potem na igrzyska. wschodząca i bardzo jasno świecąca gwiazda polskiej lekkoatletyki. 67