Zamiana „muszę” na „chcę” Kajakarze i kanadyjkarze AZS znów błysnęli formą, zdobywając na mistrzostwach kraju w Bydgoszczy aż 38 medali. Z dobrej strony pokazali się olimpijczycy. Zmęczone sezonem nasze medalistki olimpijskie podkreśli- Jeden medal mniej od opolan przypadł AZS AWF Poznań, ły swój udział w zawodach, wygrywając wyścigi jedynek. którego reprezentanci wygrywali aż pięć razy. Mistrzem Anna Puławska, która do Bydgoszczy przybyła wprost ze Polski na 200 m został kajakarz Jakub Stepun, a wszystkie Stanów Zjednoczonych, obroniła tytuł na 500 m, a Justyna pozostałe krążki wywalczyli kanadyjkarze. Królową polo- Iskrzycka na 1000 m. Zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp. wania została Katarzyna Szperkiewicz, która w dwójkach dołożyła do tego srebro na 200 m, tym razem przegrywa- zdobyła dwa złota i srebro, dokładając do tego dwa drugie jąc z Martą Walczykiewicz. Obie azetesiaczki popłynęły miejsca w jedynkach. jeszcze w dwójkach kobiet, zajmując miejsca tuż za podium, Obydwoje błysnęli zresztą niebawem podczas młodzieżo- a Iskrzycka dołożyła do tego efektowną wywrotkę na fi- wych mistrzostw świata. W Montemor-o-Velho Stepun wy- niszu dwójek mieszanych. Po ostatnim starcie obie panie grał w K-1 na 500 m, a Szperkiewicz była druga w C-1 na ogłosiły rozpoczęcie długo oczekiwanych wakacji. 500 m i trzecia w C-1 na 200 m (srebro w kanadyjkowym W przeciwieństwie do nich na rozpoczynające się 16 wrze- mikście na 500 m przypadło także Aleksandrze Jacewicz śnia mistrzostwa świata czekał jeszcze Wiktor Głazunow. z AZS Politechniki Opolskiej). „Systematyczna praca, cier- Nasz kolejny olimpijczyk obronił trzy tytuły mistrza kraju, pliwość, determinacja, pokora i codzienna zamiana słowa triumfując w kanadyjkowej jedynce na 200, 500 i 5000 m. «muszę» na «chcę» przyniosły wspaniały rezultat” – ko- Gorzowianin został zdetronizowany na dystansie 1000 m, mentowali przedstawiciele poznańskiego klubu na swoim na którym wywalczył brąz. Po cztery krążki sięgnęli po- profilu facebookowym. nadto Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski i Marta Wit- Pięć razy na podium krajowych zmagań stawał ich klubo- kowska z AZS Politechniki Opolskiej. Ta ostatnia indywi- wy kolega Tomasz Barniak, który na igrzyskach w Tokio dualnie zdobyła dwa krążki na najdłuższych dystansach płynął z Głazunowem. Obydwaj wystartowali niebawem kajakarek, walnie przyczyniając się do rekordowego wyni- w mistrzostwach świata w Kopenhadze i sprawili tam ku opolskiego klubu (aż 15 medali!). K-1 na 1000 i 5000 m sporą niespodziankę. Azetesowski duet wywalczył srebro były zresztą konkurencjami, w których podium całkowicie w C-2 na 1000 m, po morderczym finiszu wyprzedzając opanowały zawodniczki AZS, a mistrzostwo i wicemistrzo- Kubańczyków, którzy w Tokio wygrali. – Wiedzieliśmy, że stwo kraju stało się udziałem Anny Zagórskiej z AZS Poli- potrafimy szybko pływać i stać nas na medal. Fakt, że przy techniki Poznańskiej. okazji udało się pokonać mistrzów olimpijskich, naprawdę Foto: AZS AWF Gorzów Wlkp. 103