Trzeba być twardym KWIECIEŃ Siedmioosobowa reprezentacja Polski złożona wyłącznie z zawodników AZS zdobyła dwa medale mistrzostw Europy w taekwondo. Po złoto sięgnął Karol Robak, a po srebro Aleksandra Kowalczuk. sprawiłoby, że byłbym spełniony – twier- dził Robak. Karol już wcześniej dwukrotnie zdobył brą- zowe medale ME w kategorii seniorów – w 2015 i 2018 roku. Znany jest także jako najmłodszy reprezentant Polski na igrzy- skach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie w walce ćwierć昀椀nałowej przegrał minimalnie z ówczesnym mistrzem świata Badrem Acha- bem z Belgii. Zdobył też m.in. srebrny medal igrzysk europejskich (2015) i w tym samym roku srebro na młodzieżowych ME, a także brąz MŚ juniorów w 2012 i srebro na ME kadetów w 2011 roku. Ostatniego dnia mistrzostw drugi medal dla reprezentacji Polski i drugi dla OŚ AZS Po- znań wywalczyła jedyna Polka z tytułem naj- lepszej w Europie i pierwsza polska medalist- ka uniwersjadowa w taekwondo – Aleksandra Kowalczuk. Był to jej pierwszy start po rocz- nej przerwie spowodowanej kontuzją kolana. W pół昀椀nale kategorii +73 kg pewna już Karol Robak (OŚ AZS Poznań) wywalczył złoto w kategorii –74 kg. To pierwszy udziału w igrzyskach Ola wygrała z Hiszpan- tytuł mistrza Europy zdobyty przez Polaka. W drodze do niego Karol stoczył ką Belen Moran 4:1. Po kilkunastu sekundach pięć pojedynków, pokonując m.in. w pół昀椀nale rozstawionego z pierwszym nu- niestety musiała wycofać się z walki 昀椀nałowej merem Hiszpana Daniela Quesadę (27:24). W wygranej 16:12 walce 昀椀nałowej z powodu dolegliwości bólowych w kolanie. jego rywalem był Nedžad Husić, reprezentant Bośni i Hercegowiny. – Kolano zaczęło boleć i zdecydowaliśmy – W tym roku po raz pierwszy wystąpiłem w Pucharze Świata w kategorii się odpuścić 昀椀nał. Najważniejszy dla nas jest –80 kg. Przez to nie byłem rozstawiony, w turniejach od razu tra昀椀ałem na start w Tokio. Teraz wracamy do kraju i prze- silnych rywali i szybko odpadałem. Z tego względu na ME zaproponowano prowadzimy badania kontrolne – komentował mi występy w wadze do 74 kg. Zgodziłem się i zbiłem 7,5 kg w trzy i pół czwarty medal ME swojej podopiecznej (po tygodnia – komentował Karol, który wciąż nie miał zapewnionej kwali昀椀- brązie w 2017 i złocie w 2018 i 2019 roku) kacji na igrzyska. – Czasami wariuję już od tego ciągłego myślenia o tym trener AZS Poznań i reprezentacji Polski krążku, dlatego pracuję z psychologiem, by uwolnić nieco głowę. Trzeba Waldemar Łakomy. być twardym, bo tylko najlepsi wygrywają. Zdobycie medalu olimpijskiego O jedną wygraną od podium byli Patrycja Adamkiewicz z AZS AWF Warszawa (57 kg) i Mateusz Szczęsnowski z AZS AWF Kraków (68 kg). Obydwoje zajęli piąte miejsce. Za- wodniczka stołecznego klubu Julia Sereda (62 kg) oraz przedstawiciele OŚ AZS Poznań Adrian Wojtkowiak (80 kg) i Mikołaj Szaferski (+87 kg) przegrali swoje pierwsze walki. Wcześniej sukcesy udało się odnieść w So昀椀i i Stambule, gdzie odbyły się zawody Pucha- ru Świata. Bardzo dobrze spisała się w nich Adamkiewicz, która zajęła trzecie i pierwsze miejsce. Z brązowymi medalami zakończyli te zmagania reprezentanci AZS Poznań: Ad- rian Wojtkowiak i Mikołaj Szaferski. Potwierdzeniem wysokiej dyspozycji azete- siaków były medale wywalczone podczas Mexico Open. Adamkiewicz była tam dru- ga, a Kowalczuk i Robak wywalczyli trzecie miejsca, co stanowiło świetny prognostyk przed igrzyskami. Kacper Czarnota, Piotr Chłystek Foto: Waldemar Łakomy 36