AD Warto się nie poddawać OP T Potrójne mistrzostwa Polski na długim torze rozegrali w listopadzie łyżwiarze szybcy. Azetesiacy LIS zdobyli w nich 14 medali, a świetnie zaprezentowała się Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice. Sukcesy przyniosły także starty w short tracku. Mistrzostwa Polski na dystansach były pierwszym o昀椀cjal- nym występem sezonu 2020/2021 dla polskich łyżwiarzy szybkich. Na starcie w Tomaszowie Mazowieckim zameldo- wali się wszyscy najlepsi zawodnicy, nie licząc Zbigniewa Bródki i Jana Szymańskiego, którzy zawiesili kariery. Do tej pory polscy panczeniści mogli startować jedynie we wrześniowych, przerwanych niestety zawodach kontrolnych w Inzell, gdzie dobrą dyspozycją błysnęła Magdalena Czysz- czoń. Zawodniczka AZS AWF Katowice dotąd nie wspomina- ła dobrze niemieckiego toru, bo niemal rok wcześniej złamała tam rękę, co wykluczyło ją z krajowych mistrzostw 2019. W mistrzostwach 2020 roku Czyszczoń musiała więc od- zyskać to, co było jej należne. Rozpoczęła od triumfu na 3000 m, drugiego dnia przegrała w wyścigu ze startu wspólnego z najlepszą zawodniczką tej imprezy – Ka- roliną Bosiek. Trzeciego dnia zdobyła brąz na 1500 m i srebro z drużyną, by zakończyć rywalizację kolejnym triumfem. Panczenistka z Katowic okazała się najlepsza na najdłuższym dystansie 5000 m. – 2019 rok był dla mnie bardzo ciężki, ale pokazał mi, że warto walczyć i się nie poddawać. Cieszę się, że teraz wszystko poszło dobrze. Mogę tylko żałować, że w kraju nie ma za dużej konkurencji na dłuższych dystansach – podsumowała swój występ dwukrotna medalistka Akade- mickich Mistrzostw Świata. Kolejną multimedalistką została specjalizująca się w sprin- tach klubowa koleżanka Czyszczoń – Andżelika Wójcik. Trze- cia zawodniczka AMŚ wywalczyła brąz na 500 i 1000 m, a w drużynowym sprincie srebro. Z kolei reprezentujący AZS Zakopane Patryk Wójcik stawał na podium na dwóch naj- dłuższych dystansach mężczyzn. Reprezentanci AZS wywalczyli w Tomaszowie Maz. 11 medali i niebawem powalczyli o kolejne. W związku z odwołaniem międzynarodowych zawodów władze PZŁS zmody昀椀kowały kalendarz imprez krajowych, by zapewnić polskim pancze- nistom jak największą liczbę startów. W efekcie na 21–22 listopada zaplanowano zmagania o medale w wieloboju, a tydzień później – w wieloboju sprinterskim. W tych pierwszych znów z dobrej strony pokazała się Czysz- czoń. Zawodniczka AZS AWF Katowice wygrała na 3000 i 5000 m, co pozwoliło jej wywalczyć brąz wielobojowy. W wielobojach sprinterskich punktowali Wójcik i jej klubowy kolega Piotr Michalski. W wyścigach na 500 i 1000 m Angeli- ka zajmowała drugie i trzecie miejsca, co ostatecznie dało jej tytuł wicemistrzyni. Michalski trzy razy był trzeci, ale ostat- niego dnia wygrał na 1000 m, co wielobojowo dało mu brąz. Przed mistrzostwami na torze długim rozegrano także za- wody na torze krótkim, w których siedem medali przypadło ekipie AZS Politechniki Opolskiej. Jej bohaterem został Mateusz Krzemiński, który wywalczył mistrzowski tytuł na 1500 m. Po pierwsze krążki w seniorskiej karierze sięgnęła także Mag- dalena Zych. Więcej o sukcesach opolskiego short tracku na str. 271. Na lodzie świetnie spisali się także curlerzy AZS Gliwice. Więcej o ich wyczynie na str. 236. Foto: Paweł Skraba 104