AZS ŁÓDŹ Foto: Rafał Oleksiewicz Pasjonaci badmintona Łódź płynie z prądem W Łodzi coraz prężniej rozwijają się sporty wodne. Wraz z otwar- Od kilku lat wizytówką AZS Uniwersytetu Medycznego Łódź jest ciem w 2017 roku Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycz- wyczynowa sekcja badmintona, która działa na wielu szczeblach nego Politechniki Łódzkiej Zatoka Sportu powstała wyczynowa – występuje w rozgrywkach ligowych, trenuje grupy młodzieżowe, sekcja pływania AZS Politechniki Łódzkiej, a do klubu dołączyli przygotowuje studentów do reprezentowania uczelni w zawodach także najlepsi w kraju skoczkowie do wody. Sezon 2019 przyniósł akademickich oraz prowadzi szkolenia dla sportowców niepełno- kolejne sukcesy łódzkich azetesiaków w kraju i za granicą. sprawnych. W sekcji pływania AZS PŁ wyróżniającym Sukcesami chwalą się także skoczkowie Igrzysk Olimpijskich w Tokio i będą oczy- Na szczególne uznanie zasługują sukcesy parabadmin- zespół... rozpoczął nowy sezon, stawiając przed sobą ambitny się zawodnikiem był Marcel Wągrowski, do wody. – Kacper Lesiak i Andrzej Rze- wiście walczyć o kwali昀椀kacje olimpijskie – tonistki AZS UMed Łódź Oliwii Szmigiel. Oliwia zro- cel – walkę o awans do fazy play-o昀昀. Sukces mają zapewnić multimedalista mistrzostw Polski, mistrz szutek w skokach synchronicznych należą dodał trener Kozdrański. biła ogromny postęp i świetnie radzi sobie na kortach nie tylko transfery, ale także świetna atmosfera w drużynie. kraju seniorów na 200 m stylem zmiennym do czołówki światowej i europejskiej. Sys- Politechnika Łódzka odniosła w 2019 roku w Polsce i za granicą. Już w 2018 roku dobrze zapre- – To wręcz zachęca do pracy. Nasi zawodnicy to zawodowcy i członek Akademickiej Reprezentacji Polski tematycznie kwali昀椀kują się do 昀椀nałów na jeszcze jeden znaczący sukces. Piłkarze zentowała się na zawodach międzynarodowych, sięgając pasjonaci badmintona, którzy przychodząc na trening, wiedzą, na Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. W za- najważniejszych zawodach. Program, który wodni pod wodzą wieloletniego selek- po medale Mistrzostw Europy. W sezonie 2019 zdoby- czego chcą, są zdeterminowani i zostawiają serce na korcie wodach rangi mistrzostw Polski w różnych wykonują, należy do jednego z najtrudniej- cjonera reprezentacji Polski Edwarda ła brązowy medal Mistrzostw Świata w grze podwójnej, – przyznała zawodniczka i jednocześnie trenerka sekcji AZS kategoriach wiekowych pływacy AZS PŁ szych. Jedynie trzy–cztery pary na świecie Kujawy wygrali rozegrane w słoweńskim a w grze pojedynczej uplasowała się na miejscach 5-8. UMed Łódź, Dominika Cygan. zdobyli aż 23 medale. mają trudniejszy – komentował dokonania Koprze Akademickie Mistrzostwa Europy. Ponadto wywalczyła dwa złote medale i jeden brązowy Nie jest zaskakującym fakt, że Uniwersytet Medyczny w Łodzi Politechnika Łódzka święciła także trium- skoczków do wody AZS PŁ trener Andrzej W 昀椀nale łodzianie pokonali zespół Szkoły na prestiżowym turnieju Victor Denmark Para-Badminton spisywał się najlepiej z łódzkich uczelni w badmintonowych fy na Akademickich Mistrzostwach Polski. Kozdrański. Na mistrzostwach świata pol- Biznesu z Budapesztu 12:9 i zapisali się International. Z Mistrzostw Polski w Zakopanem wróciła rozgrywkach akademickich. Studenci UMed Łódź triumfowali Studenci wywalczyli cztery złote krążki ska para zajęła w 昀椀nale skoków synchro- w historii polskiego sportu jako pierwsza z dwoma srebrnymi krążkami. w klasy昀椀kacji kobiet i mężczyzn Akademickich Mistrzostw i zajęli tym samym drugie miejsce w klasy- nicznych z trampoliny 3-metrowej 11. miej- drużyna, która w o昀椀cjalnych zawodach 2019 rok okazał się udany także dla pozostałych zawod- Województwa Łódzkiego. Jako jedyny łódzki zespół UMed 昀椀kacji medalowej. sce. Na mistrzostwach Europy skoczkowie wygrała z Węgrami. Najskuteczniejszym ników trenujących w sekcji. W Indywidualnych Mistrzo- Łódź awansował do 昀椀nału AMP, zajmując w nim ósme miejsce. Pokładanych w nim nadziei nie zawiódł AZS PŁ rywalizację w tej konkurencji ukoń- zawodnikiem był zdobywca czterech goli stwach Polski Elity po brązowy medal w grze podwójnej Inna sprawa, że w klasy昀椀kacji generalnej sezonu 2018/2019 Jakub Kraska. Pływak AZS Łódź kolejny czyli na siódmej pozycji. Piotr Michalski. sięgnął Jacek Kołumbajew. Z powodzeniem w krajowych uczelnia ta zajęła najwyższe w historii 16. miejsce, zostając raz udowodnił, że można na niego liczyć Życiowy sukces na światowym czempiona- – Do tej pory nie wierzę, że wygraliśmy turniejach elity startowali Aleksandra Felska, Aleksan- oczywiście najlepszą uczelnią medyczną w kraju. w reprezentacji kraju. Jako członek sztafet cie osiągnął Kacper Lesiak, ósmy w gronie z zespołem z Węgier! Coś takiego długo dra Kołodziej, Magdalena Okupniak i Michał Kikosicki. Istotny obszar działalności sekcji badmintona stanowiła or- 4x100 m i 4x200 m stylem dowolnym wywal- 44 zawodników w skokach z trampoliny się nie powtórzy. Tam piłka wodna to wła- Bardzo dobrze na Mistrzostwach Świata seniorów w Ka- ganizacja turniejów. AZS UMed Łódź był gospodarzem pół昀椀- czył na Mistrzostwach Świata w Gwangju 1-metrowej. W 昀椀nale mistrzostw Euro- ściwie sport narodowy – komentował suk- towicach poczynała sobie Dominika Cygan, która w grze nału AMP, a także gościł uczestników rozgrywek Ekstrakla- kwali昀椀kacje olimpijskie dla Polski. Zwień- py walczył o medal, ale po mniej udanym ces trener Kujawa i dodał, że ma nadzieję pojedynczej uplasowała się na miejscach 5–8. sy. Jednak prawdziwe wyzwanie dopiero przed nim. Klubowi czeniem udanego sezonu było wicemistrzo- ostatnim skoku ostatecznie uplasował się na rozwój dyscypliny w Polsce. – Wierzę, Ekstraklasę badmintona w sezonie 2018/2019 drużyna uczelnianemu powierzono bowiem organizację zarówno pół昀椀- stwo Europy na krótkiej pływalni w Glasgow na piątej pozycji. W imprezach międzynaro- że nasze zwycięstwo da impuls do rozwoju zespół ukończyła na ósmej pozycji. Jesienią AZS UMed nału, jak i 昀椀nału AMP w sezonie 2020. w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym. Indy- dowych startowała także aktualna mistrzyni piłki wodnej w Polsce. Udowodniliśmy, że Łódź pozyskał nowych zawodników i z dużymi nadziejami Tekst: Aleksandra Leszczyńska, foto: Michał Żukowski widualnie zawodnik AZS Łódź potwierdził Polski w skokach z trampoliny 1-metrowej można coś wygrać, więc może ktoś zain- przynależność do krajowej czołówki, zdo- i 3-metrowej Kaja Skrzek. – Skoczkowie westuje, może ministerstwo zwróci na nas bywając łącznie dziesięć medali na letnich AZS PŁ to najlepsi zawodnicy w kraju. Tro- uwagę. W tym sporcie jest potencjał. i zimowych mistrzostwach Polski. je z nich jest objętych przygotowaniami do Tekst: Aleksandra Leszczyńska, Piotr Chłystek 224 Foto: Paweł Skraba Foto: EUSA 225