Udany finał OMDO ZŁOTE SZPADZISTKI Z AZS CZERWIEC Wielki 昀椀nał akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka” poprzedzony był pięcioma zawodami eliminacyjnymi, które odbyły Polskie szpadzistki zostały mistrzyniami Europy. Wszystkie są zawodniczkami AZS! się w roku szkolnym 2018/2019. W zawodach mogli brać udział zawodnicy zgłoszeni przez zarejestrowane w Polskim Związku Pływackim kluby. Wiadomo, że nikt nie wyszedł bez nagrody, bo jedną z podstawowych zasad zawodów jest Na Mistrzostwach Europy w Düsseldor昀椀e Biało- to, że każdy uczestnik otrzymuje upominek. -Czerwone walczyły w azetesowym składzie: Rena- ta Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków), Magdalena Piekarska (AZS AWF Ambasadorem akcji był znany pływak 25- i 50-metrowych. Za- Warszawa) Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice). Radosław Kawęcki. – Było mi bardzo wody organizowane przez Polki w pierwszej rundzie (jako najwyżej rozstawio- ne) miały wolny los. W drugiej rozbiły Belgię (45:22), miło pełnić tę rolę. Zobaczyłem, jak wiele AZS Warszawa współ昀椀- a w ćwierć昀椀nale ekipę Węgier (45:29). W walce dzieciaków z olbrzymią pasją trenuje pły- nansowane były ze środ- o 昀椀nał nasze szpadzistki spotkały się z Francuzkami, wanie, a przy okazji mogłem zazdrościć, że ków Ministerstwa Sportu które w turnieju indywidualnym zajęły dwa czołowe w moich czasach nie organizowano tak pro- i Turystyki oraz Miasta Sto- miejsca na podium i z którymi rok wcześniej przegra- fesjonalnych zawodów – mówi Kawęcki. łecznego Warszawa i Urzę- W każdej z eliminacji OMDO wystąpiło du Marszałkowskiego Wo- ły walkę o złoto jednym tra昀椀eniem. Nasze tym razem kilkaset dzieci, a w zawodach 昀椀nałowych, jewództwa Mazowieckiego. wygrały 45:37 i awansowały do 昀椀nału, który okazał które odbyły się 8 czerwca w Parku Wod- Partnerami OMDO byli się prawdziwym dreszczowcem. nym Warszawianka, wystartować mogło także Polski Związek Pły- Polki długo nie mogły znaleźć sposobu na Rosjanki. po 16 najlepszych zawodników i zawod- wacki oraz 昀椀rmy Almatur Do tego pojawiły się kary za pasywność. W końców- niczek w każdej konkurencji. Ranking był i Aqua-Sport.pl. ce trzypunktową stratę w ciągu pół minuty odrobi- Foto: fb European Fencing Confederation utworzony na podstawie punktów z ca- ła jednak Trzebińska, doprowadzając do dogrywki. w składzie zwycięskiej drużyny były m.in. Magda Piekarska i Ewa Trzebińska łego cyklu. Foto: Bart Andrzejewski Brązowa medalistka turnieju indywidualnego zadała (wtedy pod panieńskim nazwiskiem Nelip). Akcja „Od Młodzika do Olimpijczyka” w niej decydujące tra昀椀enie, przesądzając o zwycię- Nasze szpadzistki zaliczają bardzo udany sezon. Dwa razy wygrywały już za- po raz pierwszy została przeprowa- stwie 26:25. wody Pucharu Świata (w Barcelonie i Dubaju) i raz były drugie. Po sukcesie dzona w 2011 roku. Zmagania odby- Polska drużyna wróciła na najwyższe miejsce na po- w ME umocniły się na drugim miejscu w światowym rankingu, z którego cztery wają się w Warszawie na pływalniach Dwa medale dium po dziewięciu latach. W 2009 roku w Lipsku najlepsze ekipy zapewnią sobie awans na igrzyska olimpijskie. Gorzowski w Lucernie GIMNASTYCZNY SUKCES PO 20 LATACH Dwa medale stały się udziałem zawodników AZS Ogromny sukces podczas Igrzysk Europejskich odnieśli nasi gimnastycy. Łukasz Jaworski i Artur Zakrzewski. Zawodnicy AZS Puchar na wioślarskich Mistrzostwach Europy w Lucernie. AWF Poznań wygrali konkurencję skoków synchronicznych na trampolinie, czym sprawili niemałą sensację. Złoty medal wywalczyła dwójka podwójna mężczyzn, którą tworzą zawod- Zdobywając 51,45 pkt., ledwie o 0,1 nik AZS UMK Toruń Mirosław Ziętarski i Fabian Barański. Polacy po kapi- pkt. wyprzedzili Ukraińców, per- Świata talnej walce na 昀椀niszu wyprzedzili Szwajcarów o niecałą sekundę. Brązowy fekcyjnie wykorzystując potknięcia medal przypadł czwórce bez sterniczki, którą obok zawodniczki AZS AWF faworytów. W swoim układzie za- Świetnie spisały się nasze Gorzów Wlkp. Olgi Michałkiewicz tworzą Monika Chabel, Joanna Dittmann prezentowali trzy potrójne salta, kajakarki w zawodach Pucha- i Maria Wierzbowska. Lepsze od Polek były tylko Holenderki i Rumunki. co jest rzadkością. – Nie przyje- Mocno liczyliśmy na najbardziej azetestową osadę, czyli czwórkę podwójną chaliśmy do Mińska po medale. ru Świata w niemieckim Duis- kobiet. Niestety, Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa), Maria Pracowaliśmy na ten sukces 20 lat burgu. W polskiej reprezen- Springwald (AZS AWF Kraków), Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) – powiedział Zakrzewski, którego tacji błyszczały zawodniczki i Marta Wieliczko zajęły czwarte miejsce w 昀椀nale A za Niemkami, Holen- największym osiągnięciem był do- derkami i Ukrainkami. tąd brąz Mistrzostw Świata (2014). AZS AWF Gorzów Wlkp. To był pierwszy medal polskiej re- Złoty medal w olimpijskiej kon- prezentacji w Mińsku, która łącznie kurencji K-1 500 metrów zdobyła zdobyła tam 14 krążków (w tym Anna Puławska, a jej klubowa kole- trzy złote). Do dorobku dorzuciły żanka Karolina Naja, płynąc razem się Karolina Naja i Anna Puławska z Heleną Wiśniewską, wywalczyła z AZS AWF Gorzów Wlkp., które srebro w K-2 200 metrów. Obie za- w kajakowej czwórce na 500 m wy- walczyły brąz, oraz Natalia Bajor wodniczki AZS AWF Gorzów Wlkp. akrzewskiz AZS UE Wrocław, która z polską stanęły też na podium w K-4 500 me- trów, zajmując razem z Wiśniewską rtur Zdrużyną pingpongistek też zajęła trzecie miejsce. Mirosław Ziętarski i Fabian i Katarzyną Kołodziejczyk trzecie o: fb A ot Barański z medalami ME miejsce. F 44 Foto: Julia Kowacic (PZTW) 45