a Władze OŚ Województwa Gwiazda AZS Toruń ow Kujawsko-Pomorskiego Mirosław Ziętarski Marek Karpiński – prezes Jacek Żakowiecki – wiceprezes Bohaterem AZS Toruń jest wioślarz Mirosław Ziętarski, który w 2019 roku odniósł Anna Michalska – sekretarz wiele spektakularnych sukcesów, zdobywając m.in. kwali昀椀kację olimpijską. Wyczyny Katarzyna Domańska, Krzysztof Kościański, te sprawiły, że został uznany sportowcem roku 2019 w Toruniu. Krzysztof Wasilikiewicz, Andrzej Kostencki, Filip Wiśniewski, Tomasz Zegarski, Wojciech Grześkiewicz, Mam 27 lat i od 10 lat trenuję wyczynowo wioślarstwo. Moim macierzystym klubem jest AZS UMK Toruń. Wychowałem się Grzegorz Skiba – członkowie w małej wiosce Miliszewy, obecnie mieszkam w Toruniu. Je- Prezes stem studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od najmłod- szych lat interesował mnie sport, a głównie piłka nożna, grałem Marek Karpiński w każdej wolnej chwili. W podstawówce i gimnazjum startowa- łem we wszystkich możliwych zawodach sportowych, byłem na- o-Pomorskiego Rok 2019 był dla nas bardzo pracowity. Jako darzeniem sportowym oraz organizacyjnym wet dwukrotnym mistrzem województwa kujawsko-pomorskiego środowisko kujawsko-pomorskie byliśmy or- dla całego miasta Bydgoszczy. Zjechały do w pchnięciu kulą. ganizatorami sześciu imprez AMP-owych. nas najlepsze żeńskie i męskie drużyny eu- W 2009 roku w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu po- UKW Bydgoszcz był gospodarzem pół昀椀nało- ropejskie, a my mogliśmy promować wśród stanowiłem spróbować swoich sił w wioślarstwie. Szybko pod wych imprez w piłce ręcznej mężczyzn i kobiet nich nasz region. swoje skrzydła wziął mnie trener Artur Rozalski, były zawodnik i dwukrotny olimpijczyk. Po trzech miesiącach treningu pojecha oraz 昀椀nałowych w strzelectwie i wioślarstwie, Kolejnym dużym wydarzeniem była gala - wsk natomiast Organizacja Środowiskowa była sportu akademickiego, która odbyła się łem na swoje pierwsze zawody – Mistrzostwa Polski Juniorów cja Środowisk organizatorem pół昀椀nałowego turnieju futsalu w Bydgoszczy. Coroczna impreza została po- Młodszych na ergometrze wioślarskim, w których zwyciężyłem. mężczyzn oraz siatkówki mężczyzn. łączona z obchodami 50 lat AZS UKW. W swoim pierwszym sezonie dostałem się do kadry Polski i po- Poza imprezami AMP-owymi w 2019 odby- Szczególne podziękowania należą się ko- jechałem z moją osadą na Mistrzostwa Świata Juniorów, gdzie wały się również inne programy realizowane leżance Katarzynie Domańskiej, prezes KU zajęliśmy 13. miejsce. uja przez nasze środowisko. W Toruniu jak co roku AZS UKW Bydgoszcz, która stała na cze- Przełom w mojej karierze nastąpił w 2012 roku, kiedy dostałem się do kadry seniorskiej po udanym występie na regatach kra organizowane zostały turnieje eliminacyjne le wszystkich wymienionych przedsięwzięć - Z SKS-u do AZS-u oraz nowatorski program organizowanych w Bydgoszczy. Dziękuję jowych. Pierwsze starty w seniorze zaliczyłem rok później, a Futsal Gram kierowany do uczniów szkół zarówno Kasi, jak i całemu zespołowi, któ- pierwsze medale Pucharu Świata zdobyłem w roku 2015. Wte- podstawowych. Zwycięzcy eliminacji brali ry wokół siebie stworzyła. Jego budowa to dy też, podczas Mistrzostw Świata, z kolegami z osady czwór- aniza a K udział w imprezach 昀椀nałowych w Warszawie najtrudniejsze zadanie, ale na UKW bez ki podwójnej wywalczyliśmy kwali昀椀kację na Igrzyska Olimpijskie oraz Opolu. wątpienia ta sztuka się udała. Jest to duży w Rio de Janeiro. Na nich niewiele zabrakło do medalu, bo zajęliśmy Oprócz tego AZS UKW Bydgoszcz był or- sukces klubu oraz uczelni, która dzięki pręż- czwarte miejsce. Był wielki niedosyt, lecz patrząc z perspektywy czasu, uznałem to za dobry wynik, a doświadczenie przydało się ganizatorem Akademickich Mistrzostw Eu- nemu funkcjonowaniu AZS jest rozpoznawalna ropy w piłce ręcznej, co było dużym wy- w Polsce i Europie. w następnych międzynarodowych startach. Po igrzyskach razem z Mateuszem Biskupem przesiedliśmy się na dwójkę podwójną, gdzie stworzyliśmy zgrany i perspekty - wiczny zespół. W 2017 roku zdobyliśmy srebra Mistrzostw Świa- Akademickie Mistrzostwa Województwa ta, Mistrzostw Europy oraz Pucharu Świata. To najlepszy wynik w historii startów Polaków w tej konkurencji. W sezonie 2018 wy- graliśmy III Puchar Świata w Lucernie, zajęliśmy czwarte miejsce Kujawsko-Pomorskiego 2018/2019 na Mistrzostwach Europy oraz ósme na Mistrzostwach Świata. W słabym sezonie przeszkodziły nam trochę problemy zdrowotne. AZS Org Rok 2019 okazał się być dużo lepszy. Rozpocząłem od brązu 1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń w Mistrzostwach Polski na ergometrze. Na I Pucharze Świata zdo- .pl .pl byliśmy złoty medal w czwórce podwójnej. Następnym startem były 2. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy Bydgoszcz Mistrzostwa Europy w Lucernie, które razem z Fabianem Barańskim wygraliśmy. Kolejnym ważnym startem były Mistrzostwa Świata 3. Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz w Linzu. Zajęliśmy tam trzecie miejsce i tym samym zdobyliśmy kwa- 4. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz li昀椀kację olimpijską na igrzyska w Tokio. Na koniec zaś Mistrzostwa Polski ze złotem i brązem. torun.azs Województw 5. Wyższa Szkoła Bankowa Toruń Cieszę się bardzo, że związałem swoje życie ze sportem. To, co robię, . torun@azs sprawia mi dużą radość oraz satysfakcję. 6. Collegium Medicum UMK Bydgoszcz 7. Kolegium Jagiellońskie TSW Toruń 250 www Foto: Julia Kowacic / PZTW 251